Starasz się racjonalnie dokonywać zakupów, bo nie chcesz nic zmarnować? Ale mimo to czasem zdarza się, że coś się zdąży popsuć, zanim to zużyjesz? Zawsze się tak może przytrafić, nie obwiniaj się! Są jednak triki, które sprawią, że spożywka wytrzyma dłużej. Zobacz, jakie.

Wyrzuć zepsute produkty

Kupiłeś opakowanie pomidorów albo brzoskwiń? Po wypakowaniu ich z zakupów sprawdź, czy na pewno wszystkie są dobre. Jeśli chodź jeden owoc jest zepsuty, leżąc obok tych dobrych, szybko je zepsuje. Wydziela etylen, który przyspiesza dojrzewanie owoców, a więc mogą szybko przestać nadawać się do jedzenia.

Zamień plastik na szkło

Mam tu na myśli pojemniki do przechowywania żywności. Plastikowe pojemniki i tak są już znacznie lepsze niż np. pozostawianie konserw w metalowej puszce (!!!), jednakże najlepiej przechowywać produkty po otwarciu właśnie w szklanych pojemnikach lub słoikach. Dzięki temu przedłużyć się ich żywotność nawet o kilka dni.

Przekłuwaj plastikowe opakowania

Kupiłeś produkt w plastikowym opakowaniu? Np. kiełbasę, serek? Zrób kilka nakłuć, dzięki czemu uwolnisz wszelkie toksyny, które nie miałyby się jak wydostać i spowodowałyby szybsze zepsucie produktu.

Mroź!

Oczywista oczywistość, ale czasem o niej zapominamy. Mroź produkty nie tylko takie, które kupujesz na zapas z takim właśnie zamiarem, ale również takie, które już powoli zaczynają wyglądać na niezbyt świeże (gdy jest ostatni dzwonek, by je zjeść). Dzięki temu je zahibernujesz i rozmrozisz zaraz przed spożyciem. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale mrozić z powodzeniem można też np. owoce, takie jak banany.

Posmaruj ser masłem

Brzmi abstrakcyjnie? Ale masz dość tego, że ser żółty ciągle Ci wysycha? Posmaruj zewnętrzne części cieniutką warstwą masła. Ale prawdziwego. I zapakuj w papier. Problem solved.

Ususz zioła

Wyjeżdżasz na weekend i wiesz, że nikt nie podleje Twoich ziół? Kupiłeś gotowe świeże zioła w sklepie i boisz się, że zwiędną? Zanim do tego dojdzie, oderwij wszystko, co się da i ususz. Dzięki temu nadal będziesz mógł z nich wyciągnąć maksymalny aromat i smak.

Trzymaj owoce z dala od słońca

Fajnie mieć owoce typu gruszki czy jabłka w koszyczku pod oknem. Ale nie rób tego. Promienie słoneczne sprawiają, że będą one zbyt szybko dojrzewać, aż w końcu się zepsują. Przesuń ten koszyczek gdzieś indziej.

A cebulę w rajstopach 🙂

Cebula nie powinna być trzymana w lodówce, a to się właśnie powszechnie robi. Ale powinna oddychać. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest trzymanie jej w nogach rajstop. Zmieści się ich tam wiele, nie nabrudzą, będą miały powietrze i wytrzymają znacznie dłużej.

A grzyby w papierowych torebkach!

W żadnych innych – plastikowe reklamówki powodują na grzybach pleśń. Zatem przechowuj je w papierowych opakowaniach, zaoszczędzisz dużo pieniędzy, w końcu grzyby tanie nie są.

Pakuj warzywa w folię

Warzywa takie jak brokuły, seler czy sałata wytrzymają znacznie dłużej w lodówce, jeśli zawiniesz je w folię. Taką spożywczą, nie aluminiową. Mogą wytrzymać nawet miesiąc.

A mleka nie trzymaj w drzwiach lodówki

Brzmi absurdalnie? Jak mam nie trzymać mleka w drzwiach, skoro tam najłatwiej po nie sięgnąć? No nie 😉 Sama je tam trzymam, ale wiem, że i tak zdążę je zużyć zanim się zepsuje. Jeśli Ty używasz mleka sporadycznie, przechowuj je po otwarciu w bardziej chłodnym miejscu. Mleko i tak już cierpi, gdy ciągle je wyciągasz tylko po to, by nalać dwa łyki do kawy.

Chleb dziel na kromki i zamrażaj

Mieszkasz sam i dobrze wiesz, że nigdy nie będziesz w stanie zjeść całego bochenka chleba samemu? No to podziel sobie go i zamroź na przykład po dwie kromki. Wystarczy, że wyjmiesz go z zamrażarki 10 minut przed spożyciem. Dzięki temu nie wyrzucisz połowy.

Segreguj poszczególne produkty

Mięsa trzymaj na dolnej półce lodówki, każde w oddzielnym opakowaniu. Na wypadek, gdyby coś z niego przeciekało, przynajmniej nie zaleje Ci wszystkich półek (a najlepiej używaj miski). Warzywa i owoce trzymaj w szufladach, dzięki temu dłużej będą świeże. Nie pakuj razem różnych produktów, bo szybciej się zepsują.

Ustal optymalną temperaturę lodówki i trzymaj się jej

Przede wszystkim nie otwieraj zbyt często lodówki niepotrzebnie, jak już otworzysz, to szybko zamknij. Nie trzymaj jej przy np. piekarniku (jak ja;), bo wtedy, po pieczeniu i otwarciu lodówki temperatura w środku wzrasta błyskawicznie. No i jeśli masz taką możliwość, trzymaj się jednej, stałej, ustalonej temperatury. Moja lodówka pozwala mi to ustawić i zawsze trzymam się trzech stopni Celsjusza.

I trzymaj w niej porządek!

Wiem wiem, zawsze zabieramy się do mycia lodówki i zabrać się nie możemy. Ja to ostatnio zrobiłam i staram się utrzymywać w niej zupełną czystość. Pamiętaj, że brud w lodówce również wpływa na psucie się produktów. No i inna sprawa to taka, że niesprzątana lodówka chowa różne skarby i cuda, np. spleśniałą marchewkę 😉