Wydaje Ci się, że 1% to taka maleńka jedna setna, która właściwie nie jest w stanie niczego zmienić? Mylisz się. 1% może spowodować, że czyjeś życie stanie się łatwiejsze. Z tego powodu z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Na czym to polega i w jaki sposób go przekazać?

1 stycznia 2004 roku zmienił się polski system podatkowy. Od tego dnia istnieje prawo pozwalające pomniejszyć podatek dochodowy o jeden procent, który jest ofiarowany wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że stowarzyszenia, które znajdują się na liście OPP otrzymują od rządu wsparcie finansowe, dzięki któremu mogą zwiększyć swoje działania na rzecz pomagania innym.

Kto dokładnie może przekazać 1% podatku?

Okazuje się, że nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość, ale jest to jednak zdecydowana większość obywateli. Aby to zrobić należy spełniać jedno z poniższych wymagań:

  • Być podatnikiem, który rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych wg skali podatkowej,
  • Być podatnikiem, którego obowiązuje ryczałt od przychodów ewidencjonalnych,
  • Być podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą i korzystającym z 19-procentowej stawki podatku,
  • Być emerytem samodzielnie wypełniającym PIT-37.

Mity dotyczące przekazywania podatku

Początkowo idea oddania 1% nie cieszyła się zbytnią popularnością. Wielu podatników było nieufnych w stosunku do nowego prawa, co najprawdopodobniej wynikało z niewiedzy. Osoby niedoinformowane szerzyły plotki, że ten 1% odbierany jest prosto z ich kieszeni, albo że polskie państwo tak naprawdę sfingowało całą tą akcję. Nic z tych rzeczy! Patrząc na to z prawnego punktu widzenia to rząd pozwala nam przekierować należne mu z racji prawa podatkowego pieniądze do wybranych przez nas organizacji non profit. Te zaś pomagają innym nie czerpiąc korzyści ze swojej działalności. Brzmi sensownie? Wydaje się, że tak.

Co w przypadku jeśli nie wybierzemy żadnej organizacji, której chcemy przekazać nasz podatek?

W takim wypadku pieniądze te trafią razem z pozostałymi 99% do urzędu skarbowego. A szkoda, ponieważ 1% to mały wpływ na dystrybucje środków publicznych, który może mieć duże znaczenie. Nie ma również żadnego magicznego sposobu na to, aby te pieniądze do nas wróciły. Nie wydajemy ich z własnego portfela, więc nie możemy oczekiwać, że jakimś sposobem się tam znajdą. Warto więc samodzielnie zdecydować, która organizacja powinna otrzymać to wsparcie dla swojej działalności.

Polacy przyjęli taką argumentację i z roku na rok coraz chętniej oddają swój 1%. Już w 2016 osiągnęliśmy pułap niemalże połowy podatników, którzy podzielili się swoim podatkiem! To świetna wiadomość dla wszystkich organizacji znajdujących się na liście OPP.

Gdzie znaleźć instytucję, której przekażemy naszą darowiznę?

Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opublikował w tym roku listę 8875 organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymania wsparcia od podatników. Są to stowarzyszenia zajmujące się niesieniem pomocy chorym i niepełnosprawnym, realizacją zajęć wakacyjnych i pozalekcyjnych dla dzieci, wsparciem osób starszych, renowacją schronisk dla zwierząt czy działaniami ekologicznymi. Profili organizacji jest bardzo wiele. Zastanawiając się komu przekazać swój 1% warto przejrzeć strony internetowe danych stowarzyszeń. Praca, którą wykonują, musi być jawna, więc doskonale wiadomo na co przeznaczają otrzymane fundusze. Dodatkowo każda OPP jest zobowiązana do sporządzania dokładnych sprawozdań finansowych, jak i merytorycznych, co pozwala na kontrolowanie ich działań. Nie ma możliwości, aby prezesi wydawali pieniądze podatników na ekskluzywne wakacje z rodziną czy zakupy nie związane z potrzebami organizacji.

Jak przekazać 1% podatku?

W przypadku rozliczania PITu drogą internetową sprawa jest banalnie prosta. Po wypełnieniu wymaganych pół automatyczne dokona się obliczenie kwoty należnego podatku. Wtedy przechodzimy do części J, w której znajduje się miejsce na wpisanie numeru KRS wybranej organizacji. Numer ten znajdziemy na wykazie udostępnianym każdego roku przez Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Cały proces wygląda niemalże identycznie w przypadku tych, którzy wolą wypełniać PIT ręcznie. Jedyną różnicą jest wykonywanie wszystkich wyliczeń samodzielnie.

Jeśli wybrana organizacja ma dość ogólny profil, a podatnikowi zależy na wsparciu konkretnej osoby będącej pod opieką fundacji, albo określonego jej oddziału,  w formularzu znajduje się rubryka zatytułowana „Informacje uzupełniające”. W niej należy wpisać dokładny obszar, w który mają zostać zainwestowane nasze pieniądze.

W przypadku pomyłki przy wpisywaniu numeru KRS, bądź zupełnym pominięciu tej rubryki jest jeszcze możliwość poprawienia swojego wniosku. Warto to zrobić, ponieważ przez nawet najdrobniejszą pomyłkę nasza darowizna nie zostanie przekazana żadnej organizacji. Na złożenie korekty deklaracji podatkowej mamy 30 dni od złożenia jej pierwotnej wersji. Aby nie robić sobie kłopotów warto trzy razy sprawdzić swoją deklarację przed jej złożeniem.

Przekazywanie podatku to pomaganie innym bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów

To trochę jak ze zbieraniem nakrętek. Wielu z nas to robi, nie do końca wierząc, że mamy jakąkolwiek moc sprawczą, ale dlaczego nie pomóc innym, jeśli nic nas to nie kosztuje? Przecież czynienie dobra uszlachetnia, a karma zawsze wraca. Oddawajmy więc nasz 1% organizacjom, które według nas na to zasługują.