Ostatnio, podczas pisania, dlaczego założenie przeze mnie działalności gospodarczej było dobrym rozwiązaniem poruszyłam temat zatrudniania na podstawie faktury w przypadku typowo etatowej pracy. Dziś rozwinę temat, co bardziej się opłaca. Przede wszystkim trzeba obalić mit, że pracodawca zmuszający “pracownika” (a raczej współpracownika) do zakładania działalności jest zły i w ogóle beee. Bądź więc open minded i przeczytaj dalej.

Na początku trzeba coś ustalić. Jeśli praca, którą wykonujesz, jest ciągła (pn-pt 8-16), odbywa się w siedzibie firmy, wykonujesz konkretne zadania, to teoretycznie obowiązkiem pracodawcy jest Cię zatrudnić. Na umowę o pracę, rzecz jasna. Inaczej (również teoretycznie) możesz nasłać na niego skarbówkę. Jak jest  w praktyce – sami wiecie. Niestety koszty zatrudniania są tak wysokie, że nie każdy może sobie na to pozwolić.

Warto też zwrócić uwagę na urlop, zwolnienie lekarskie, multisporty, opiekę zdrowotną itp. To, że jest się “na fakturze”, nie znaczy, że nie można dogadać się z pracodawcą i dostać pod tym względem podobnych warunków jak przy umowie o pracę.

Ogólnie, trzeba rozpatrzyć dwie opcje: taką, w której rozliczanie się na zasadzie skali podatkowej nie grozi (próg podatkowy nie zostanie przekroczony) oraz taką, gdzie umowa o pracę (skala podatkowa) może skutkować znacznym obniżeniem zarobku lub podwyższeniem kosztu pracownika poprzez przekroczenie progu podatkowego.

Opcja A: Pani Kasia pracuje obecnie na umowie o pracę i jej pensja brutto wynosi 4500 zł

Opcja B: Pan Krzysztof pracuje obecnie na umowie o pracę i jego pensja brutto wynosi: 9000 zł

Czy opłaca im się zakładać działalność gospodarczą?

Zakładamy, że pracodawca daje nam wolną rękę i pozwala zdecydować o formie rozliczenia, a my kosztujemy go dokładnie tyle samo w obu przypadkach.

Zauważ, że w kosztach uzyskania przychodu przy działalności gospodarczej uwzględnię jedynie składki ZUS. Zatem Pani Kasia i Pan Krzysztof są osobami, które nie mają żadnych stałych kosztów związanych z wykonywaną pracą, co jest praktycznie niemożliwe (sprawdź, co może być kosztem). Pamiętaj, że każdy dodatkowy koszt (który i tak się pojawia co miesiąc, wcześniej, na etacie, też) podwyższa dochód z działalności gospodarczej. Nie wspomnę też o podatku VAT, bo za bardzo nam pomiesza.

Opcja A (Pani Kasia)

Forma rozliczeniaUmowa o pracę (skala podatkowa)
Faktura (skala podatkowa)
Koszt pracodawcy5 433,305 433,30
Kwota brutto45005 433,30
Kwota na rękę3 201,58Co najmniej 3790.69 zł
Różnica

589,11 na rzecz faktury!

Jak widać, jeśli Pani Kasia, odejdzie z etatu i założy działalność gospodarczą, nie mając żadnych kosztów, zyska aż 600 zł w skali miesiąca!

Opcja B (Pan Krzysztof)

Forma rozliczeniaUmowa o pracę (skala podatkowa)Faktura (podatek liniowy)
Koszt pracodawcy10 866,6010 866,60
Kwota brutto9 00010 866,60
Kwota na rękę6 337,15Co najmniej 8245.75
Różnica

1908,6 na rzecz faktury!

Zysk z rozliczania się na fakturze jest wręcz niesamowity! Dzieje się tak za sprawą tego, że w przypadku umowy o pracę obowiązuje nas skala podatkowa (18 i 32% podatku dochodowego), podczas gdy przy prowadzeniu firmy, możemy przejść na stały podatek liniowy (19%).

I to jest właśnie idealny przykład na to, dlaczego większość dyrektorów firm, osób na wysokich stanowiskach itp. rozlicza się na kontrakt, a nie na umowę o pracę. Bo to się najzwyczajniej w świecie nie opłaca! Im więcej zarabiasz, tym bardziej opłaca Ci się przejść na działalność gospodarczą. Myślę, że taką właśnie graniczną kwotą są zarobki Pani Kasi.

Opracowano na podstawie:

kalkulatory:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
http://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-zysk

składki:

http://zus.pox.pl