Po piątkowym, luźnym wpisie dziś czas na coś poważnego. Już od pewnego czasu zastanawiałam się nad tym, by na blogu pojawiła się tematyka bardziej zaawansowanych finansów. Dlatego zaprosiłam dziś do rozmowy Dariusza Modzelewskiego, prezesa zarządu serwisu liderwalut.pl, który jest ekspertem w branży walutowej. Dariusz posiada na ten temat dużo większą wiedzę niż ja i cierpliwie zgodził się odpowiadać na moje pytania. Zapraszam Cię do wpisu na temat internetowej wymiany walut, która może być dobrą alternatywą dla klasycznej wymiany w kantorze tradycyjnym.

M.B: Na czym polega internetowa wymiana walut?

D.M: Definicja nie jest skomplikowana, bo to nic innego jak wymiana walut przeniesiona do cyfrowej sieci jaką jest internet. Przyzwyczailiśmy się, że coraz więcej przedsięwzięć tradycyjnych, w tym wypadku są to kantory, ma swoje odpowiedniki w internecie. Tak właśnie jest z wymianą walut.

Czym różni się taka operacja od wymiany w kantorze stacjonarnym lub w banku?

  1. Oszczędność czasu

Wymiana walut online oszczędza czas – nie musimy jechać do kantoru, wystarczy zatwierdzić transakcję w panelu transakcyjnym, a resztą zajmie się kantor internetowy, w którym dokonaliśmy transakcji wymiany.

  1. Bezpieczeństwo

Wymiana walut w internecie jest bezpieczna – nie poruszamy się z dużą ilością gotówki w portfelu po ulicy. Wymianę w ekantorze zlecamy z domu lub z innego bezpiecznego miejsca. Przelew do już zawartej transakcji również jest robiony z wykorzystaniem szyfrowanych połączeń z bankiem. Pełne bezpieczeństwo gwarantują: systemy zabezpieczeń kantoru online oraz banku. De facto pieniądze w większości wypadków nigdy nie opuszczają banku, gdyż transakcje wymiany rozliczane są w ramach przelewów wewnętrznych dla danego banku.

  1. Lepsze kursy wymiany

Wymiana walut w internecie jest korzystna – dostajemy kurs zbliżony do rynkowego, który jest o wiele korzystniejszy niż w banku lub kantorze stacjonarnym. Dodatkowo możemy porównać kurs w różnego rodzaju porównywarkach kantorów internetowych. Jeśli dalej uważamy, że możemy dostać lepszy kurs, a mamy większą ilość waluty do zakupu lub sprzedaży to wystarczy zadzwonić na infolinię kantoru internetowegoLiderwalut.pl i negocjować lepsze warunki.

Dla kogo jest wymiana walut w internecie?

Wszystko zaczęło się od tzw. Ustawy Antyspreadowej, która zaczęła obowiązywać od sierpnia 2011 roku. Kurs franka szwajcarskiego, rosnący w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku, spowodował iż koszty spłaty kredytów opartych o jego wartość dalece przekroczyły optymistyczne prognozy przedstawiane przez banki przy podpisywaniu umów kredytowych. Postawiło to dużą ilość kredytobiorców walutowych przed sytuacją, w której wysokość raty drastycznie wzrastała. Aby przeciwdziałać skutkom rosnących kosztów kredytu organy ustawodawcze RP stworzyły i uchwaliły ustawę, której głównym celem było odebranie monopolu bankom na wymianę waluty potrzebnej do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Od tej pory każdy kredytobiorca miał możliwość kupna waluty na spłatę kredytu zaciągniętego w banku. To dało furtkę do powstania pierwszych kantorów internetowych.

Nie trzeba być jednak kredytobiorcą, żeby móc wymieniać walutę w internecie. Jesteśmy do dyspozycji dla każdego kto szuka lepszych kursów, szybkiej i bezpiecznej wymiany i posiada środki zgromadzone na rachunku bankowym. Kredytobiorcy to wcale nie najliczniejsza grupa naszych klientów. Wśród użytkowników naszego kantoru internetowego są duże firmy oraz mikro przedsiębiorstwa, osoby zarabiające w walucie, wyjeżdżające za granicę na wakacje i podróżnicy, studenci jadący na międzyuczelnianą wymianę, a także klienci zagranicznych sklepów online.

Co trzeba zrobić żeby zostać waszym klientem?

Wystarczy, że posiadasz dwa konta, w dwóch różnych walutach, najczęściej złotówkowe oraz drugie w walucie obcej, W naszym kantorze możliwa jest także wymiana tzw. crossowa. Bez problemu możemy wymienić np. funta szterling na koronne norweską. Kiedy mamy konta bankowe wystarczy tylko kilka minut na rejestrację na Liderwalut.pl i już możesz zawierać swoją pierwszą transakcję.

Mam znajomych, którzy mają kredyt we hipoteczny we franku szwajcarskim, jak mają zacząć wymieniać walutę w online?

Jak już wspomniałem, wcześniej wystarczy się zarejestrować, dodać konta, w tym przypadku złotówkowe, jeśli znajomi chcą kupować franki za złotówki oraz konto we franku szwajcarskim. Wcześniej, na początku działalności kantoru, wymagane było poinformowanie swojego banku i podpisanie z nim aneksu do umowy kredytowej informującego o zmianie metody płatności za kredyt. Obecnie większość banków już od tego odeszła. potem zostanie już tylko zawarcie transakcji w Panelu Klienta. Kantor wysyła potwierdzenie wymiany w widomości SMS i email. Takie potwierdzenie jest również dostępne we wspomnianym Panelu. Teraz pozostaje tylko zlecenie, w swoim banku przelewu wymienianej waluty na konto naszego kantoru internetowego. Po zaksięgowaniu na nim wpłaty odsyłamy wymienioną walutę na konto Klienta. I to już wszystko.

Jaka jest pozycja Liderwalut.pl na rynku wymiany walut?

Nasz kantor internetowy powstał jako jeden z pierwszych podmiotów tego typu w Polsce. Powstaliśmy na bazie doświadczenia zdobytego przy wymianie w kantorach stacjonarnych oraz wiedzy specjalistów z rożnych dziedzin i obszarów, od bankowości i finansów począwszy, na IT i marketingu skończywszy. Rozwijamy się prężnie, dlatego też ciągle poszukujemy nowych pracowników. Nasze dotychczasowe działania, mamy nadzieję, stawiają nas w pierwszym szeregu z najlepszymi kantorami w Polsce. Niemniej, nie chcemy spocząć na laurach i cały czas pracujemy na rozwojem usług. Wychodzimy również z założenia, co widać w modelu wymiany jaki stosujemy, że będziemy podążać w stronę użytkownika.. U nas nie ma potrzeby zasilania portfela. Wystarczy zlecić transakcję, a odliczoną ilość waluty przelać po zaakceptowaniu kursu wymiany. Nie blokujemy środków naszych Klientów.

Na czym polega promocja „pierwsza transakcja”?

Pierwsza transakcja wymiany walut to nic innego jak szansa na spróbowanie „ten pierwszy raz” bez płacenia marży kantoru. Dostajemy czysty kurs kupna lub sprzedaży tzw. rynkowy obowiązujący w chwili zawierania transakcji. Pierwsza wymiana to sposób na przekonanie się, że ten diabeł nie jest taki straszny jak go malują.

Jak inaczej mogę jeszcze bardziej obniżyć spread wymiany?

Poza obserwacją rynku i przewidywaniem trendów rynku najprościej jest po prostu zadzwonić. Jeśli potrzebna jest wymiany większej ilości waluty możemy negocjować telefonicznie. To zawsze szansa na dodatkowe punkty zysku po stronie naszego Klienta. w zależności od sytuacji na rynku publikujemy również kody, które pozwalają na uzyskanie lepszych warunków wymiany. wystarczy śledzić nasze strony na Facebook’u, Google Plus i Twitterze.

A co z zarabiającymi za granicą i firmami z kontrahentami z zagranicy?

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie liczy się kurs wymiany i w grę wchodzi przewalutowanie jednego pieniądza na drugi. Czy jesteś międzynarodowym przedsiębiorstwem, czy pracownikiem kontraktowym w Norwegii dla nas to bez różnicy. Wymienimy Twoje pieniądze po jak najkorzystniejszym na daną chwilę kursie.

Dlaczego potencjalny klient miałby wybrać kantor internetowy Liderwalut.pl?

Jeśli dotychczasowe odpowiedzi nie przekonały Ciebie to zapraszam naszą stronę. Poza częścią transakcyjną znajdziecie u nas codzienny komentarz walutowy, bieżące kursy oraz wykresy, a także najnowsze aktualności i promocje. Zapraszamy do skorzystania z próbnej pierwszej transakcji wymiany.

Co w biznesie kantorów internetowych jest najważniejsze?

Ważny jest poziom kursu wymiany, im bliższy wartościom na rynku międzybankowym tym lepiej. Dzisiaj jednak jesteśmy świadkami dużej konkurencji, a co za tym idzie spłaszczenia różnic kursowych do nieodczuwalnych przez statystycznego Klienta kantoru rozmiarów. W tym momencie, ważne jest również odpowiednie podejście do Klienta, dostępność, umiejętność rozwiązania problemów oraz kompetencja w udzielaniu informacji. Nasi konsultanci są do Państwa usług od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem telefonu 58 5000 108.

Co z przyszłością kantorów internetowych?

Na przyszłość kantorów internetowych będzie miało wpływ wiele czynników od kwestii politologiczno-prawnych, przez ekonomiczne do wynikających z uwarunkowań rynkowych. Przyjęcie Euro w Polsce może mieć realny wpływ na branżę. Konkurencja kursowa może zmusić mniejsze podmioty do wycofania się z rynku. Obserwujemy też, w niektórych przypadkach, reakcję banków na rozwój rynku kantorów internetowych. Nie ma co ukrywać jesteśmy dla nich bezpośrednią konkurencją. Zyski z przewalutowań pod kredyty, przy spreadach na poziomie 7-10 groszy to już przeszłość. Niektóre banki nie mogą się z tym pogodzić i stąd próby w ograniczaniu dostępu do usług.

Co przyniesie przyszłość – to oczywiście pokaże czas. Perspektywa rozwoju rynku jest jeszcze duża – samych kredytobiorców walutowych w Polsce liczymy w setkach tysięcy, nie mówiąc już o ekspansji na inne kraje. Polska jest pionierskim rynkiem, jeśli chodzi o wymianę bezgotówkową w obrocie poza bankami, czemu nie zaoferować naszych usług potencjalnym klientom z zagranicy.

Dariuszu, bardzo Ci dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że naświetliliśmy wspólnie temat internetowej wymiany walut moim użytkownikom.

—————-

Co sądzisz o tego typu artykułach? Czy zapraszanie ekspertów do poruszania tego typu tematów związanych z finansami jest dobrym rozwiązaniem?