Gaz ziemny i płynny, węgiel, prąd, brykiet, drewno. Wybór sposobów ogrzewania domu wydaje się dość szeroki. Warto dobrze go przemyśleć, a decyzję podjąć, gdy budynek jest jeszcze w fazie projektu – wpłynie ona na typ wykorzystanych materiałów. Czym ogrzewać dom, aby zapłacić najmniej? Poznaj najlepsze sposoby ogrzewania domu.

Ogrzewanie węglem

To jedno z najtańszych i najpopularniejszych rozwiązań. Węgiel występuje w wielu odmianach. Różnią się one zawartością siarki i popiołu oraz rozmiarem cząstek. W najprostszych piecach pali się węglem o wielkości ziaren 25-80 mm. W kotłach z automatycznymi podajnikami spala się węgiel typu groszek (tzw. ekogroszek), o wielkości ziaren od 5 do 25 mm. Ma on nieco niższą zawartości siarki i popiołu, w związku z czym emituje mniej szkodliwych gazów. Koszty ogrzewania węglem zależą od jakości węgla, czyli od jego wartości opałowej, wahającej się od 17 do 32 MJ/kg. Z tej samej ilości węgla bardzo dobrej jakości uzyska się nawet dwa razy więcej ciepła niż z węgla gorszego rodzaju. Rodzaj i sprawność instalacji grzewczej także wpływa na wysokość opłat. Ogrzewanie domu węglem zawdzięcza swoje powodzenie generowaniu stosunkowo niewielkich kosztów, jednak to prawdopodobnie jego jedyna zaleta. Do wad należy czasochłonność, konieczność regularnego uzupełniania paliwa i usuwania popiołu oraz emitowanie ogromnych ilości CO2 do atmosfery. Ekolodzy poddają palenie węglem nieustającej krytyce.

Sposoby ogrzewania domu – Ogrzewanie drewnem

Ogrzewanie drewnem opałowym generuje mniej kosztów w porównaniu do ogrzewania olejowego lub gazowego. W dodatku podczas spalania emituje do środowiska znacznie mniej niebezpiecznych związków niż węgiel kamienny. Jednak jego wartość opałowa jest niższa niż przypadku węgla, stąd do ogrzewania domu potrzeba kilka m3 drewna na jeden sezon grzewczy. Porównywalną z węglem wartość opałową mają z kolei pelety i brykiety, sprasowane trociny sprzedawane w formie granulatu. Paliwo tego typu wykonuje się z czystych trocin drzewnych. Pelety i brykiety nie brudzą, mają przyjemny zapach i wygląd. Ceny peletów są porównywalne z cenami węgla, ale wysoka sprawność kotłów na pelety gwarantuje dwukrotnie lepszą wydajność.

Gaz ziemny

Na koszt związany z dostarczaniem gazu ziemnego do domu odbiorcy składają się comiesięczne rachunki obejmujące zużycie według stanu licznika oraz jednorazowa opłata za przyłączenie budynku do sieci gazowej. System ogrzewania gazowego nie wymaga obsługi użytkownika. Gaz ziemny kosztuje znacznie mniej niż olej opałowy i gaz płynny. Jednak w porównaniu z węglem i drewnem nie prezentuje się jako najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Sposoby ogrzewania domu – Pompa ciepła

Potrafi ona wygenerować znaczną ilość energii przy niezbyt wysokich kosztach. Do zalet ogrzewania pompą należy ich ekologiczność oparta na możliwości czerpania i przetwarzania ciepła z powietrza, wód powierzchniowych oraz gruntu. Zakup instalacji grzewczej wiąże się z wysokimi kosztami. Inwestycja szybko się jednak zwraca, z uwagi na niskie opłaty eksploatacyjne.

Ogrzewanie elektryczne

To bardzo drogie rozwiązanie. Ceny energii wciąż rosną, a sezon grzewczy trwa dość długo. Mimo kosztownego użytkowania, instalację grzewczą instaluje się bardzo łatwo, podobnie bezproblemowa wydaje się jej obsługa.

Sposoby ogrzewania domu – Który sposób jest najtańszy?

Najtańszymi sposobami ogrzewania domu są palenie drewnem oraz spalanie peletów. Pierwsze z rozwiązań nadal uznaje się za najpopularniejsze i najkorzystniejsze, choć generuje szkodliwe substancje. Ekologiczne pelety prezentują się pod tym kątem o wiele lepiej. Aby wybrać ogrzewanie najbliższe naturze, warto zdecydować się na pompę ciepła. Jej zakup wiąże się z wysoką ceną inwestycji, lecz spory wydatek rekompensują niskie koszty eksploatacji.

Aby ogrzać swój dom, wcale nie musimy wydawać fortuny. Opalanie drewnem czy peletami nie obciąży zbytnio domowego budżetu. W dodatku będzie rozwiązaniem przyjaznym środowisku i najlepszą alternatywą dla palenia węglem, które ma być wkrótce zabronione.

Zobacz też, jak oszczędzać na prądzie.