Wiele tutaj piszę o blogach, czasem o ministronach, ale chyba nigdy nie pisałam o forach dyskusyjnych. Dziś stwierdziłam, że chyba warto 😉 Owszem, fora dyskusyjne obecnie można znaleźć praktycznie na każdy temat, ale jeśli jesteś w czymś dobry… masz szansę na przebitkę!

Jaka tematyka forum?

Podobnie, jak w przypadku prowadzenia bloga, dobrze jest wiedzieć, o czym się pisze udzielając na forum – a chyba nie wyobrażasz sobie prowadzenia forum bez udzielania się na nim? Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest taka tematyka, o której ma się pojęcie, w której jest się ekspertem w branży lub przynajmniej planuje się nim być.

Warto postawić forum o konkretnej tematyce. Wszelkie ogólnotematyczne twory nie mają sensu – zarówno dlatego, że szukając specjalistycznej wiedzy szuka się jej w specjalistycznych miejscach, jak i dlatego, że konkurencja Cię zeżre. Znajdź więc swoją niszę, a ludzie na pewno szybko przyjdą i chętnie będą się udzielać. Nie stawiaj kolejnego forum komputerowego – może lepiej zająć się jednym z ich elementów? Nie stawiaj forum o edukacji – może lepiej zająć się jedną dziedziną? Na pewno, wgłębi duszy masz już jakiś pomysł.

Jaki skrypt forum wybrać?

Nie musisz od razu inwestować w płatny skrypt forum typu Invision Power Board czy vBulletin, niekoniecznie od skryptu zależy jego sukces. Możesz znaleźć dobre rozwiązania i w darmowych skryptach, które mają setki dodatków, dzięki którym dostosujesz swoje forum do takiego, o którym marzysz – ja polecam zarówno PHPBB3 jak i myBB – oba mają swoje wady i zalety – oba są dobre – wybierz taki, który bardziej Cię zainteresuje.

I co dalej?

Wybrałeś skrypt, to teraz kup dobrą domenę! Nie będę dawać Ci tu rad, jaką wybrać – musisz sam zdecydować – może to być zarówno domena ze słowem kluczowym w nazwie, jak i nazwa zupełnie abstrakcyjna – wybór należy do Ciebie – pamiętaj tylko, że abstrakcyjną nazwę dobrze wyjaśnić – na przykład w haśle promującym forum.

Ale ludzie nie piszą!

No i sami nie zaczną – nikt nie chce rejestrować się, a już tym bardziej pisać na pustym forum. Musisz rozkręcić dyskusje – zakładaj prowokujące tematy, poradnikowe, pytające – takie, aby komuś chciało się odpowiedzieć. Jeśli nie masz na to czasu – nie martw się – możesz to zawsze zlecić. Pamiętaj jednak, że to właśnie Ty jesteś ekspertem i sam najlepiej stworzysz odpowiednie tematy.

A kiedy zacznę zarabiać?

Spokojnie! Na pewno nie od razu. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Podepnij statystyki Google Analytics i sprawdzaj regularnie, ilu użytkowników odwiedza Twoje forum. Jeśli dość szybko zdobędziesz szeroką publiczność – wstaw reklamy. Gdybym miała podać średnią, przy której można już coś zarobić, byłoby to 50 odwiedzin dziennie.

Jak zarabiać na forum?

Jest wiele form reklamy, dzięki której i na forum możesz zarobić. Zacznę jednak od tego, czego nie warto promować:

  • słabo na forach sprawdza się AdSense i inne reklamy kontekstowe – a to dlatego, że z powodu wielowątkowości reklamy nie zawsze są dobrze dopasowane. Dodatkowo, forum jest miejscem, w którym jest wyższy współczynnik powracających użytkowników (stałych), którzy znają forum i wiedzą, gdzie są reklamy, więc w nie nie klikają.
  • średnio sprawdza się też AdTaily – wyświetlanie reklam zakupów grupowych skutecznie odstrasza. Możliwe jednak, że w Twojej branży znajdzie się wielu tematycznych klientów – wtedy go for it!

Jest jednak kilka metod całkiem skutecznych:

  •  Prolink – sami się promują, że dzięki nim można zarabiać na domenach bez ruchu. Bo to nie ruch się liczy, a moc SEO – jeśli Twoje forum będzie mocne, możesz z niego wyciągnać w Prolinku znacznie więcej niż z bloga – bo forum zawsze będzie miało więcej podstron.
  • Sieci afiliacyjne i programy partnerskie – ale uwaga! Tylko te tematyczne! Nietematycznymi nie zawracaj sobie głowy, użytkownicy nie będą w nie klikać, bo najzwyczajniej w świecie ich nie zainteresują.
  • Bezpośrednia współpraca – to zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Jeśli prowadzisz forum o rybkach akwariowych, koniecznie skontaktuj się ze sklepami zoologicznym online czy z akcesoriami do akwariów – na tym można wyciągnąć największe pieniądze

A na co uważać?

  • Jako że fora są bardzo lubiane przez pozycjonerów, którzy automatami zostawiają dziesiątki linków – koniecznie musisz uważać na SPAM! Zabezpiecz swoje forum bez spamem za pomocą różnego rodzaju wtyczek – zwykła captcha nie wystarczy.
  • Uważaj też na treści zamieszczane na swoim forum przez innych użytkowników – pamiętaj, że nad dyskusjami na forum trudniej zapanować niż nad komentarzami na blogu – a w obu przypadkach za wszystko odpowiesz Ty – zatem bądź czujny!

I to już wszystko – teraz pozostaje Ci tylko zrealizować swój plan i być liderem w swojej branży!