Pisałam już o tym, jak stworzyć ministronę, ale niewielką wagę przyłożyłam do samego wzbicia się na szczyty wyszukiwarek, a przecież to właśnie od tego zależą zarobki na nich. Dziś więc napiszę trochę o odpowiedniej optymalizacji i pozycjonowaniu. Nie będzie to wielki poradnik, bo niemożliwym byłoby opisanie wszystkiego, ale myślę, że na początek zdecydowanie wystarczy.

Ten wpis miał dotyczyć i optymalizacji, i pozycjonowania, ale wyszło na to, że za bardzo się rozpisałam i dziś będzie tylko o samej optymalizacji.

 Odpowiednia optymalizacja głównym czynnikiem sukcesu

Jeśli dobrze zoptymalizujemy stronę, a jej tematyka nie jest zbyt konkurencyjna, możemy, przy odrobinie szczęścia liczyć na topy. Nie jest to trudne, ale bardzo często się o tym zapomina. Poniżej kilka najważniejszych czynników, od których powinno się zacząć optymalizację.

Przekierowania

Jeśli Twoja witryna obecna jest w wyszukiwarkach pod kilkoma adresami (na przykładzie mojego bloga byłyby to:

  • http://1000zlmiesiecznie.pl
  • http://www.1000zlmiesiecznie.pl
  • http://www.1000zlmiesiecznie.pl/index.php
  • http://1000zlmiesiecznie.pl/index.php
  • http://1000zlmiesiecznie.pl/index.html
  • http://1000zlmiesiecznie/home

itp., wymieniać można długo), masz do czynienia z tzw. duplicated contentMusisz się tego pozbyć. Tak samo, jak Ty widzisz stronę pod takimi adresami, widzi ją również Google. A dla niego to wielokrotnie powielona treść.

Rozwiązanie?

Przekierowanie 301

Należy je wykonać w pliku .htaccess
Z "bez WWW" na "z WWW":
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^1000zlmiesiecznie.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.1000zlmiesiecznie.pl/$1 [R=301,L]

Z "www' na "bez WWW":
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.1000zlmiesiecznie.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://1000zlmiesiecznie.pl/$1 [R=301,L]

Analogicznie możesz zrobić z innymi trefnymi adresami. Wtedy, w drugiej linijce podajemy coś, co będzie zamieniane, a w trzeciej to, na co będzie zamieniane.

 Dzięki temu, wyszukiwarki będą widzieć Twoją witrynę tylko pod jednym adresem, a wszystkie inne będą przekierowywane na adres “matkę”.

Przyjazne linki

 Pamiętaj, aby ustawić na swojej stronie tak zwane przyjazne linki, w których będzie się zawierał tytuł podstrony, na przykład tytuł wpisu na blogu czy produktu w sklepie. Wyszukiwarki to doceniają. Adresy typu http://1000zlmiesiecznie.pl?p=34 nie dadzą niczego dobrego.

Metatagi

Metagi są krótkimi tagami opisującymi Twoją stronę internetową. Obecnie krąży wiele plotek na temat tego, które są dla wyszukiwarek istotne, a które nie. Moim zdaniem warto zadbać zarówno o title, description, jak i o keywords.

  • Title  to tytuł Twojej witryny i każdej podstrony. Zadbaj o to, by znajdowało się w nim słowo kluczowe, dla którego chcesz się wzbić w wynikach wyszukiwania, ale jednocześnie, aby jak najlepiej opisywało Twoją stronę. W moim przypadku jest to “Zarabianie przez internet – 1000 zł miesięcznie z internetu – zarabianie na blogach“. Zmieściłam w nim wszystko, co najważniejsze. Optymalna długość tagu title to 70 znaków.

Najczęściej popełniane błędy to: Title typu “Home Page”, “Strona główna” czy “http://1000zlmiesiecznie.pl”.

  • Description to krótki opis Twojej strony.  Podobnie, jak w przypadku tytułu, powinien się tam znajdować krótki opis strony, to, co zawiera, a także przydałoby się tam słowo kluczowe, na które chcemy się pozycjonować. Optymalnie, długość tagi description to 160 znaków. W moim przypadku wygląda to tak: Blog o zarabianiu przez internet, znajdziesz tu porady związane z różnymi sposobami zarabiania przez internet“, jak widać, jest trochę za krótki 😉
  • Keywords to słowa kluczowe krótko charakteryzujące Twoją witrynę. Pamiętaj, aby nie przesadzić, 3-5 słów kluczowych zdecydowanie wystarczy. U mnie są to: “zarabianie przez internet, zarabianie na adsense, zarabianie na blogu, zarabianie na forach“, jak widać, brakuje więc “1000 zł miesięcznie z internetu” 😉

 Nagłówki

Nagłówki (H1, H2, H3, H4 itp.) pokazują na stronie hierarchię. Im wyższy nagłówek, tym wyższa wartość informacji zamieszczonej w danym miejscu. Nagłówek H1 powinien znajdować się na stronie tylko raz, a reszta może występować częściej. Należy jednak zachować kolejność. Jeśli w witrynie znajduje się nagłówek H4, oznacza to, że powinien się tam znajdować też H3, H2 i H1. Jeśli zależy nam jedynie na rozmiarze czcionki i tylko dlatego wybieramy style nagłówków, lepiej pobawić się w plikach stylu.

Biorąc jako przykład ten blog i ten właśnie wpis:

H1 –  Tytuł wpisu, czyli  Optymalizacja własnych stron

H2 – Tytuł bloga, czyli Blog o zarabianiu przez internet

H3 – nagłówki wyróżniające poszczególne części artykułu –  Przekierowania, Przyjazne linki, Metatagi, Nagłówki itp.

Gdybym chciała się zagłębiać jeszcze bardziej, zapewne pojawiłby się tu jeszcze nagłówek H4.

 Atrybuty alt i title

Jeśli na naszym blogu pojawia się wiele obrazków, warto zadbać o to, aby były one odpowiednio opisane. Niestety, wyszukiwarki jeszcze (ponoć coś zaczyna się w tej kwestii dziać) nie radzą sobie z “czytaniem” grafik. Zadbajmy więc o to, aby pojawiał się przy nich atrybut alt=”treść” i title. Pomoże to w odczytaniu wyszukiwarkom, ale również niewidomi korzystający z komputera będą Ci wdzięczni.

 Mapa witryny

Stwórz swojej stronie mapę witryny (w WordPressie można to zrobić za pomocą kilku klików i jednej wtyczki). Pokaż wyszukiwarkom na tacy, jak wygląda struktura Twojej strony internetowej. To im pomoże w dokładnym zapuszczeniu pajączków i porządnemu indeksowaniu.

Linkowanie wewnętrzne

Pajączki wyszukiwarek poruszają się dzięki hiperłączom. Dzięki temu przechodzą z jednej witryny na drugą i z jednej podstrony na inną. Dlatego istotne jest, abyś na swoich podstronach linkował do innych podstron wewnątrz Twojego serwisu. Dzięki temu, wyszukiwarki skrupulatnie przejdą przez wszystkie poziomy zagnieżdżenia Twoich podstron.

No i na razie tyle. Rzecz jasna, jest jeszcze tego trochę, ale nie sposób opisać to wszystko na raz. Pamiętaj, że to wszystko, to całkowite podstawy, których nie można omijać.