Przede wszystkim nie trzymaj pieniędzy w skarpecie. Istnieje wiele produktów bankowych oraz inwestycyjnych, które możesz wykorzystać, a wszystko zależy od tego na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić.

Istnieją co najmniej trzy proste sposoby na to, aby nadwyżki finansowe wykorzystać. Należą do nich zarówno produkty niskiego ryzyka, jak lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Instrumenty z pierwszej grupy raczej nie spowodują pomnożenia Twoich pieniędzy, a ochronią je przed obniżeniem ich wartości, czyli skutkami inflacji. Jeśli chcesz zarobić tj. pomnożyć swój majątek warto zainteresować się produktami inwestycyjnymi. Najbardziej bezpiecznymi instrumentami są bony skarbowe i obligacje skarbu państwa. Następnie obarczone trochę większym ryzykiem są obligacje przedsiębiorstw. Kolejne są fundusze inwestycyjne, bezpieczne – zrównoważone oraz ryzykowne – agresywne. Na końcu pod względem bezpieczeństwa znajdują się akcje i różne instrumenty giełdowe. Innym sposobem na pomnożenie lub po prostu bezpieczeństwo swoich środków finansowych jest kupno różnego rodzaju przedmiotów. Możesz zainwestować swoje pieniądze w złoto, biżuterię, dzieła sztuki, monety oraz przedmioty kolekcjonerskie.

To, w co zechcesz zainwestować, zależy przede wszystkim od ryzyka jakie jesteś w stanie zaakceptować, czasu jaki możesz poświęcić na sprawdzenie inwestycji oraz nadwyżki finansowej jaką co miesiąc możesz na dany cel przeznaczać.

200 zł – konta oszczędnościowe

Kiedy co miesiąc posiadasz około 200 złotych nadwyżki finansowej to za wiele z nią nie zrobisz. Jednak już w tym momencie możesz zacząć zarabiać i oszczędzać zakładając osobiste konto oszczędnościowe. 200 złotych to oczywiście przykładowa kwota, nawet mając co miesiąc nadwyżkę 50 złotych warto ją odłożyć na koncie oszczędnościowym. Po pierwsze, regularne oszczędzanie pieniędzy spowoduje, że z czasem uzbiera się Ci pokaźna kwota. Po drugie, przelewając środki na konto oszczędnościowe sprawisz, że nie przejesz pieniędzy, które normalnie byłyby w Twoim portfelu. Po trzecie, zarobisz pewną sumę na odsetkach, nie będzie to oczywiście bardzo duża kwota, wszystko zależy przede wszystkim od tego, ile środków na owym koncie będziesz trzymać. Im więcej, tym lepsze warunki oraz wyższe oprocentowanie.

500 złotych – pożyczki prywatne (społecznościowe)

Czasami używamy terminów „kredyt” oraz „pożyczka” zamiennie, jednak w praktyce są to dwa różne produkty. Kredyt jest regulowany prawem bankowym i tylko banki mogą go udzielać, pożyczki działają według prawa cywilnego, zatem możesz jej udzielić również Ty i właśnie w tym momencie warto wspomnieć o pożyczkach prywatnych. Pożyczką prywatną może być 500 zł pożyczone bratu, ale również obcej osobie. Warunki takiego „kredytu” ustalasz sam, muszą być jedynie zgodne z kodeksem cywilnym. Oczywiście najlepiej, aby umowa została sporządzona na papierze.

1000 złotych – krótkoterminowe lokaty

1000 złotych comiesięcznej nadwyżki to spora kwota. Oczywiście warto ją odkładać przez klika miesięcy, aż się zbierze większa suma pieniędzy, wtedy również będziesz mieć większe możliwości, co do jej zainwestowania. W każdym razie 1000 złotych możesz umieścić na krótkoterminowej lokacie. Odłożenie tej kwoty na np. 3 miesiące nie spowoduje, że zostanie zamrożona na dłuższy czas, a Ty będziesz mieć pewność, że Twoje pieniądze po pierwsze nie stracą na wartości, a po drugie nie wydasz ich.

Większe kwoty

Ciekawą inwestycją na miarę dzisiejszych czasów jest kupno internetowej waluty, czyli BitCoinów. Już dziś jeden BitCoin to ponad 3800 złotych, a jego cena potrafi w ciągu jednego dnia zmieniać się nawet o tysiąc złotych. W 2016 roku jej wartość wzrosła o 90%. A kupno przedmiotów jak dzieła sztuki, biżuteria, monety, złoto nie zawodzi nawet podczas światowych zawieruch i jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie kapitału. Wiadomo przedmioty mogą się zniszczyć, ale nie kupuje się drogiego obrazu, aby pozostawić go samemu sobie. Nawet najbardziej bezpieczne obligacje skarbu państwa nie będą aż tak pewną inwestycją jak wartościowe przedmioty.

Trudno powiedzieć, co będzie najlepsze dla Ciebie do zrobienia z niewielkimi sumami, które co miesiąc uda Ci się odłożyć. Przede wszystkim nie trzymaj ich w skarpecie oraz staraj się pomnażać ich wartość, odkładaj niewielkie kwoty na konto oszczędnościowe, a kiedy uzbiera się większa suma będziesz mógł prawdziwe zaszaleć, bo to w tym momencie pojawią się przed Tobą największe możliwości. Możesz przecież inwestować w swoją przyszłość odkładając pieniądze na III filar, pomnażać środki w bezpieczny sposób wykupując obligacje lub w mniej bezpieczny – akcje.

Inwestowanie nadwyżek kapitału jest niezwykle ważne, oczywiście mając 100 czy 200 zł miesięcznie możesz robić to stopniowo. Najpierw odkładając swoje comiesięczne nadwyżki np. na koncie oszczędnościowym, aby w momencie, kiedy uzbierasz większą sumę, odpowiednio ją spożytkować. Nawet najmniejszych kwot nie opłaca się trzymać w skarpecie, kiedy Twój majątek może ciągle wzrastać nawet na niskich odsetkach.

Jeśli aktualnie stajesz przed dylematem jak oszczędzać, nasza akcja WYZWANIE OSZCZĘDZANIE będzie dla Ciebie idealna! Podejmij wyzwania i dołącz do nas! Nauczysz się dobrych nawyków finansowych i masz szansę wygrać realne nagrody! REJESTRACJA.