W komentarzach do poprzedniego wpisu wyszło, że dobrze by było, gdybym napisała o tym, kiedy nadchodzi moment, by porzucić umowy o dzieło i założyć działalność gospodarczą. I słusznie, bo nie ma co tej decyzji przyspieszać, ani opóźniać. Sama, jak już kilka razy pisałam, byłam niejako zmuszona do założenia firmy, ale przez te już ponad 3 lata zdążyłam się wiele nauczyć. Dlatego poniżej znajdziesz rady na temat tego, czy to ten moment, czy może jeszcze lepiej będzie zaczekać.

Jednym z głównych czynników, którymi powinniśmy się kierować, są zarobki. Jeśli okazuje się, że na działalności gospodarczej będą wyższe – przejdźmy na nią. Ale niekoniecznie będą. Spójrzmy.

Jako przykład niech posłużą usługi, z których przy umowie o dzieło można odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu, czyli działania autorskie, np. web developer, programista, copywriter, grafik itp. Nazwijmy sobie osobę reprezentującą te grupę. Niech to będzie Konstanty. Konstanty zarabia 5000 zł brutto na umowę o dzieło u jednego zleceniodawcy. Jako że to jego jedyne źródło dochodu, z tej kwoty pobierane są zaliczki na ubezpieczenie zdrowotne (musi być, w końcu leczyć się trzeba) i społeczne (Konstanty wierzy w emeryturę). Ostatnio mocno zastanawia się nad podjęciem współpracy również z innymi firmami i myśli, aby założyć działalność gospodarczą. Czy to mu się opłaca?

Poniżej, w uproszczonej tabeli, przedstawiam, która forma współpracy z obecnym pracodawcą będzie korzystniejsza. Zakładamy, że Konstanty skorzystałby z opcji preferencyjnych składek ZUS przez pierwsze 2 lata działania firmy. Jako że w obecnej firmie nie jest zatrudniony na umowę o pracę, może z niej skorzystać. Jego firma działałaby na zasadach ogólnych.

Co?Umowa o dziełoDziałalność gospodarcza
Kwota początkowa50005000
składka emerytalna48898,38
składka rentowa7540,32
składka chorobowa122,5012,35
składka na ubezpieczenie zdrowotne388,31270,40
Składki ZUS – łącznie1073,81431,18
Podatek dochodowy54,00 (50% KUP)Uzależniony od ilości kosztów (18%), załóżmy, że 500 zł
Kwota „na rękę”3.872,24 zł4068,82 zł
Opis: bardzo uproszczona tabela przedstawiająca, która forma rozliczenia się bardziej opłaca, nieprzedstawiająca szczegółowych wyliczeń podatku dochodowego.

I teraz tak. Różnica, jaką mamy, to około 200 zł, czyli szału nie ma. Ale: Skoro Konstanty wierzy w emeryturę, to przy umowie o dzieło ma wyższe składki, więc teoretycznie, dostanie jej więcej, bo przy działalności gospodarczej podałam minimalne składki, jakie trzeba płacić.

Rozpiszmy to sobie jeszcze w punktach:

Plusy umowy o dzieło

 • niższe koszty
 • 50% KUP

Minusy umowy o dzieło

 • jeśli nie opłaca się składek, nie ma się ubezpieczenia
 • brak możliwości odliczania sobie regularnych i nieregularnych wydatków
 • mniejsza szansa na zlecenia od firm (firmy wolą jednak współpracę B2B)

Plusy działalności gospodarczej

 • ostateczny zarobek zależy od kosztów, a jeśli Konstanty dotychczas wydaje dużo pieniędzy na oprogramowanie, domeny, hostingi itp., to może mu to zrobić różnicę.
 • większy prestiż wśród potencjalnych kontrahentów

Minusy działalności gospodarczej

 • po 2 latach dość duże składki

Druga sprawa: Nie wiem, jakie miesięczne koszty ma Konstanty, ale przy działalności będzie w końcu mógł wszystko, co wydaje co miesiąc, a co generuje u niego przychód, wrzucić w koszty – czyli serwery, domeny, oprogramowanie itp. (zobacz, co możesz wrzucić w koszty). To obniży jego podatek. No ale na DG i tak będzie musiał płacić więcej, bo tu nie ma mowy o 50% KUP.

Gdyby jednak Konstanty nie wierzył w emeryturę i nie obchodziły go składki zdrowotne i chorobowa, za umową o dzieło przemawiałoby wiele więcej, bo i kwota netto byłaby znacznie wyższa.

Jeśli Konstanty będzie chciał współpracować regularnie z innymi kontrahentami, to w świetle prawa powinien jednak założyć działalność gospodarczą, ponieważ takie działania rodzą obowiązek zarejestrowania firmy. W praktyce nie każdy się na to decyduje.

Kiedy więc założyć działalność gospodarczą?

 • Kiedy masz dość współpracy na umowach śmieciowych (lubię to określenie :D)
 • Kiedy myślisz poważnie o swoim biznesie
 • Kiedy założenie firmy umożliwia Ci zdobycie większej ilości klientów (tych, którzy współpracują wyłącznie na zasadach B2B)
 • Kiedy masz głowę na karku i wiesz, co chcesz robić w życiu (masz chociaż orientacyjny biznes plan)
 • Kiedy Twoje comiesięczne koszty są wysokie, bo musisz regularnie inwestować w: oprogramowanie, hosting, domeny, licencje itp.
 • Kiedy chcesz być sam sobie szefem 🙂
 • Kiedy chcesz zarabiać więcej niż dotychczas u tego samego “pracodawcy” (Zobacz, co się bardziej opłaca przy porównaniu umowy o pracę z działalnością gospodarczą)

Zobacz, jak założyć działalność gospodarczą.

O czymś zapomniałam? Koniecznie dopisz w komentarzu!