Wielbiciele kawy wysoko cenią smak tego napoju przygotowywanego w ekspresie. Obecnie takie urządzenie sprawić sobie może każdy i w domowym zaciszu cieszyć się aromatem wspaniałej kawy. Pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu, przy czym na uwadze trzeba mieć jego parametry oraz indywidualne potrzeby i aspekty finansowe. Oto porównanie najpopularniejszych modeli – przelewowego, ciśnieniowego bez młynka i na kapsułki. Zatem – jaki ekspres do kawy? Prześwietlam te tańsze rozwiązania.

Ekspres przelewowy

Jest to urządzenie o prostej konstrukcji. Składa się z:

  • zbiornika na wodę o pojemności wynoszącej zwykle od 0,3l do 2l,
  • pojemnika na kawę,
  • dzbanka – może być wykonany ze stali bądź ze szkła żaroodpornego,
  • filtra – jednorazowego lub zintegrowanego,
  • wbudowanej płyty grzewczej.

Spośród największych zalet ekspresów przelewowych wymienia się łatwość obsługi oraz niską cenę – najtańsze modele można kupić za ok. 50 zł. Ceny tych droższych, sygnowanych znanymi markami mieszczą się przeciętnie w przedziale od 100 zł do 300 zł, aczkolwiek mogą być też wyższe. Nie każdy ekspres ma zintegrowany filtr – jednorazowe filtry kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych za opakowanie w zależności od renomy producenta i rozmiarów filtrów. Ponadto niezbędne jest także zaopatrzenie się w młynek do kawy, który można nabyć już za ok. 40 zł, lub kupowanie mielonej kawy. Jeśli nie wiemy, jaki ekspres do kawy kupić, to przelewowy może być dobry na początek.

Decydując się na ekspres przelewowy, należy pamiętać o jego wadach: długim czasie przyrządzania napoju, mocno ograniczonych możliwościach w zakresie przyrządzania kawy oraz niższych walorach smakowych przygotowanej kawy.

Kawiarki/Ekspresy niskociśnieniowe

Pod względem konstrukcyjnym ekspresy ciśnieniowe są bardziej zaawansowane od przelewowych, co znajduje przełożenie na jakość przygotowywanej w nich kawy. Modele bez młynka, który trzeba dokupić oddzielnie już za ok. 40 zł, dzielą się na kawiarki oraz ekspresy ręczne.

Kawiarki określane mianem kafeterek lub mokki są idealne do przyrządzania tradycyjnej kawy włoskiej. Te niskociśnieniowe ekspresy składają się z:

  • dzbanka,
  • sitka na kawę,
  • pojemnika na wodę.

Najtańsze kawiarki kosztują ok. 20 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za mokki elektryczne – średnio ok. 300 zł, aczkolwiek w tym układzie dochodzą koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu. Przygotowanie kawy w ekspresie niskociśnieniowym jest dość czasochłonne, poza tym po każdym zastosowaniu należy go dokładnie umyć.

Ciśnieniowe ekspresy ręczne to propozycja dla osób, które bardzo dużą wagę przykładają do jakości kawy. Urządzenia te wyposażone są w specjalne sitka, do których wsypuje się uprzednio odmierzoną porcję zmielonej kawy. Proces parzenia da się kontrolować. Obsługa ekspresów ręcznych nie jest skomplikowana, ponadto jest to funkcjonalny sprzęt dający niemałe pole do popisu, jeśli chodzi o przyrządzanie napoju. Najtańsze modele można nabyć za 200-250 zł. Nieco lepsze kosztują kilkaset złotych – dobry ekspres tego typu da się kupić za mniej niż 1000 zł. Ceny najwyższej klasy urządzeń zaczynają się od 2000 zł.

Ekspres kapsułkowy

To automatyczne urządzenie skonstruowane głównie pod kątem wygody użytkowania. Jest proste w obsłudze, łatwo je utrzymać w należytej czystości, a do tego na kawę czeka się dosłownie chwilę. Przeciętny koszt ekspresu kapsułkowego wynosi od 200 zł do 400 zł, choć naturalnie nie brakuje i bardziej kosztownych modeli. Ale uwaga: jeżeli pijemy dużo kawy, czekają nas spore wydatki na kawę w kapsułkach. Co prawda 10 kapsułek można nabyć już za 10-15 zł, jednakże jeśli codziennie pijemy 3-4 filiżanki kawy, nasz portfel z pewnością odczuje te wydatki. Plus jest taki, że do wyboru jest mnóstwo smaków, a ponadto w ekspresach kapsułkowych można też przyrządzać herbatę oraz czekoladę do picia.

Podsumowanie – jaki ekspres do kawy?

Jak więc widać, wybór odpowiedniego ekspresu nie jest wcale prostą sprawą. Trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze. Za większą wygodę i bardziej funkcjonalne urządzenie zapłacimy więcej, ale będziemy mogli delektować się kawą lepszej jakości. Jeśli natomiast picie kawy nie jest naszym codziennym rytuałem i nie sięgamy po nią często, w zupełności wystarczy nam ekspres przelewowy lub zwykła kawiarka.

A Ty? Jaki ekspres do kawy posiadasz? Używasz? Lubisz kawę?