… i przygotować go pod zarabianie

Dzisiejszy wpis kieruję do początkujących. Napiszę o tym, jak krok po kroku założyć własnego bloga na “własnym” serwerze i z własną domeną. Kilka osób pisało do mnie w tej sprawie – bardzo chcieliby zarabiać, ale nie wiedzą, jak założyć bloga, a przecież od tego trzeba zacząć. Poniżej więc przedstawiam, jak to zrobić. W razie pytań, piszcie śmiało.

Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że gorąco odradzam stawianie blogów na darmowych platformach lub na darmowych serwerach. Wszystko fajnie, bo za darmo, ale pamiętajmy – to nigdy nie będzie nasze – wszystko może zostać w każdej chwili usunięte/zablokowane, a domena może z dnia na dzień zniknąć. Polecam kupienie własnej oraz wykupienie miejsca na serwerze. Poniżej zobaczycie, że kosztuje to jedynie około 50 zł rocznie. To chyba nie jest zbyt duża inwestycja.

1. Kupujemy domenę – na przykład tutaj –  http://www.masternet.pl – na przykład .pl (12 zł netto)

2. Kupujemy hosting – np. Konto start (30 zł na rok) – na przykład na http://webh.pl

3. Pierwsza kupiona domena będzie widoczna w panelu DirectAdmin (na innych hostingach może to być np. cPanel). Każdą kolejną należy dodać ręcznie.

4. Podpinamy domenę do serwera (hostingu) za pomocą DNS –> Domeny –> Lista i konfiguracja DNS –> nasza domena –> podajemy NS1 i NS2, jakie otrzymaliśmy w mailu od firmy hostingowej (w przypadku webh będzie to ns1.webh.pl i ns2.webh.pl).

5. Ściągamy klienta FTP – na przykład Filezilla.

6. Logujemy się na FTP za pomocą danych otrzymanych w mailu od firmy hostingowej lub za pomocą konta FTP stworzonego dodatkowo w DirectAdminie.

7. Ściągamy najnowszą wersję WordPressa – najlepiej po polsku.

8. Rozpakowujemy na dysku (np. WinRarem).

9. Wrzucamy pliki na serwer do katalogu public_html (radzę wcześniej usunąć istniejący tam już plik index.html).

10. Tworzymy bazę danych w DirectAdminie –> Nasza domena –> MySQL Management –> Create new DataBase

11. Instalujemy WordPressa –> Odpalamy naszą stronę –> podążamy za krokami –> Voila! WordPress zainstalowany.

12. Szukamy szablonu do WordPressa, na przykład tutaj  lub w Google –> “free wordpress themes” (tylko zaufane witryny, ostatnio szablony do WordPressa mogą być mocno nafaszerowane różnym syfem). Wrzucamy go poprzez Wygląd –> Motywy –> Zainstaluj motywy –> Albo szukamy tutaj, a jeśli mamy już swój wybrany na dysku, to klikamy –> Wyślij na serwer. Włączamy, sprawdzamy, czy ładnie wygląda.

13. Optymalizujemy WordPressa. Ogromny krok, w skrócie – ustalamy tytuł i opis witryny i ustawiamy bezpośrednie odnośniki na nazwę postu.

14. Instalujemy przydatne wtyczki (Wtyczki –> Dodaj nową):

  • Google XML Sitemaps – tworzy mapę witryny, przyjazne dla wyszukiwarek
  • Akismet – domyślnie w WordPressie – walczy ze spamem, skutecznie
  • All in One SEO Pack – pozwala na nadanie unikalnych tytułów poszczególnym stronom i wpisom.
  • Contact form 7 – wtyczka kontaktowa
  • upPrev – wyskakujące okienko w prawym dolnym roku “Przeczytaj kolejny wpis”
  • Yet Another Related Posts Plugin – Wtyczka pokazująca powiązane wpisy. Jest ich mnóstwo, trzeba wybrać swoją.
  • Google Analytics for WordPress – Wtyczka do Google Analytics. Wcześniej idziemy go Google.com/analytics/ i dodajemy tam swoją witrynę.

15. Dodajemy na blog treści. Treści wysokiej jakości. Można je pisać samemu lub kupić/zlecić, na przykład tutaj: http://www.textmarket.pl.

16. Piszemy, piszemy, piszemy.

I to już właściwie wszystko. Mamy już blog z wybranym szablonem, reszta pozostaje już w naszej gestii. Musimy tylko pamiętać, aby w przyszłym roku przedłużyć domenę i serwer. Nie ma się jednak co martwić, bo i tak otrzymamy maila z przypomnieniem. Gdy blog zacznie mieć coraz więcej odwiedzin, możemy zastanowić się nad wstawieniem na niego reklam. Jakich reklam? o tym w jednym z kolejnych wpisów.