Wyobraźmy sobie taką sytuację: dostaliśmy mandat na niewielką kwotę i zapomnieliśmy go zapłacić. Przez jakiś czas żyliśmy w błogiej nieświadomości, nie mając już całej sprawy w pamięci. Niespodziewanie na nasz adres przychodzi wezwanie do spłaty długu. Czujemy się skonsternowani. Okazało się, że nawet przez taką błahostkę, jak nieopłacony mandat czy rachunek można zostać dłużnikiem. Zadłużenie bywa też spowodowane poważniejszymi problemami finansowymi – trudnością ze spłatą kredytów, spadkiem przychodów czy nieprzemyślaną inwestycją. Niezależnie od powodów, w wyniku których znaleźliśmy się w niekomfortowej sytuacji, istnieją sprawdzone sposoby na wyjście z długów. Najpierw warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście figurujemy na liście dłużników.

Kiedy zostaje się dłużnikiem?

Zdarza się, że jesteśmy świadomi narastającego zadłużenia. Może być ono wynikiem problemów zdrowotnych, utraty pracy, nieprzemyślanych zakupów albo nagłych wydatków. Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli wcale nie zdajemy sobie sprawy z powstających długów. Niekiedy zapominamy o drobnych zobowiązaniach, takich jak nieuregulowany abonament za telefon albo niewielka niedopłata.

Jeżeli sprawy nie uda się załatwić polubownie lub odmówimy zapłaty, zaangażowany zostaje sąd i komornik. Z kolei nasze dane mogą zostać umieszczone w rozmaitych rejestrach i biurach informacji gospodarczej – ERIF BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., KBIG S.A. czy KIDT BIG S.A. Co zawiera opublikowana lista dłużników? Nazwiska osób zalegających ze spłatą należności. Osoby, na których temat wpisy widnieją w bazach, często mają problemy z zakupem na raty, otrzymaniem kredytu czy podpisaniem umowy abonamentowej.

 

Jak sprawdzić zadłużenie?

Jeśli już otrzymało się wezwanie do zapłaty, nie warto ulegać emocjom. Nie trzeba się bać ani podejmować drastycznych kroków. Na początek należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w wezwaniu. Następnie trzeba sprawdzić w danym rejestrze dłużników, ile wynoszą zaległości, a później skontaktować się z wierzycielem, by wyjaśnić sprawę.

Informacje na swój temat możemy sprawdzić na stronach internetowych wybranych rejestrów. Najczęściej należy założyć bezpłatne konto, potwierdzić prawdziwość wprowadzonych danych i pobrać raport. W tym dokumencie znajdziemy informacje o ewentualnych zaległościach oraz płatnościach dokonywanych regularnie. Co ważne, raz na pół roku przysługuje nam możliwość darmowego sprawdzenia informacji na swój temat w bazach. Warto skorzystać z tego prawa!

 

Jak wyjść z długów? Jak najszybciej!

Długi niestety same się nie zapłacą. Co gorsza, ich kwota szybko przyrasta w postaci odsetek za zwłokę. Z tego powodu ważne jest, by jak najszybciej podjąć wszelkie działania pomagające w wyjściu z długów i zminimalizowaniu negatywnych skutków zadłużenia. We wczesnym etapie można pomyśleć o konsolidacji zobowiązań lub podjęciu negocjacji z firmą windykacyjną. Najważniejsze, by zmierzyć się z problemem długów i nie unikać odpowiedzialności.

 

Konsolidacja zobowiązań

Osoby posiadające zobowiązania w różnych bankach, mające problem z terminową spłatą wszystkich rat, mogą pomyśleć o wzięciu kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu płatność zostaje rozłożona w czasie. Ponadto zamiast kilku różnych rat spłaca się jedną.

Trzeba przy tym pamiętać, że zaciągnięcie takiego zobowiązania wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, a tą rzadko mogą pochwalić się osoby zadłużone. Należy też wiedzieć, że bank udzielający takiego kredytu, przy jego uruchomieniu, przeznacza środki najpierw na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Kredytobiorca nie dostaje pieniędzy na swoje konto. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy rata nowego kredytu nie będzie wyższa niż suma dotychczas płaconych należności, dlatego że konsolidacja nie zawsze okazuje się tańszym rozwiązaniem.

 

Kontakt z wierzycielem lub pomoc online

Pierwszym krokiem w spłacie zadłużenia powinien być kontakt z wierzycielem. W ten sposób zyskujemy szansę na polubowne załatwienie sprawy. To z kolei pozwala na rozłożenie należności na mniejsze raty, a nawet na anulowanie kosztów dodatkowych, takich jak odsetki.

Jeżeli otrzymaliśmy pismo od firmy windykacyjnej, należy zapoznać się z jego treścią. Nie warto zwlekać z telefonem do doradcy zajmującego się obsługą zadłużenia. Numer znajdziemy w przesłanej do nas korespondencji. Im szybciej podejmiemy działanie, tym lepiej.

Skontaktowanie się z pracownikiem firmy windykacyjnej może wydawać się nam zbyt stresujące czy zawstydzające. Nie należy ulegać obawom i rezygnować z tego kroku. Zadaniem doradcy jest pomoc w spłacie długów. Rozmowa pozwala oswoić się z trudnym tematem i dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie rozwiązać problem. To również doskonała okazja do ustalenia trybu spłaty korzystnego dla każdej ze stron. Co ważne, harmonogram spłaty można określić też przez internet. Takie rozwiązanie udostępnia m.in. KRUK, oferując platformę e-kruk.pl. Jeżeli czujemy się zbytnio przytłoczeni perspektywą rozmowy z doradcą, możemy założyć tam konto online i ustalić plan spłaty.

 

Jak wyjść z długów z firmą KRUK

Platforma internetowa e-kruk.pl służy klientom KRUK S.A. do samodzielnego zarządzania długami. Aby z niej skorzystać, wystarczy podać dane osobowe, numer sprawy zadłużenia, swój e-mail i określić hasło. Po zalogowaniu się do prostego w obsłudze panelu uzyskujemy podgląd aktualnego stanu zadłużenia. Możemy też sprawdzić rodzaje zobowiązań, istniejące zaległości płatnicze i porównać propozycje rozłożenia należności na raty. Co ważne, dzięki temu rozwiązaniu z łatwością będziemy kontrolować swoje zadłużenie i terminowość spłat. Raty możemy opłacać bez prowizji, żeby jeszcze szybciej uwolnić się od długów.

Jeśli nasze zadłużenie trafiło do firmy KRUK, warto skontaktować się jak najszybciej i porozmawiać o dostępnych rozwiązaniach.

Pomoc dla zadłużonych – wyspecjalizowane instytucje

Jeżeli zmagamy się z problemem długów, oprócz skorzystania z e-kruk.pl, możemy uzyskać pomoc specjalistów reprezentujących rozmaite organizacje prowadzące działania wspierające zadłużonych. Do ich grona należą Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego oraz Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Wymienione instytucje pomogą bezpłatnie i – co ważne – dyskretnie, udzielając porad prawnych i finansowych. Wsparcie psychologów można uzyskać natomiast w Stowarzyszeniu Program Wsparcia Zadłużonych.

 

Dodatkowy zarobek

Jeśli brakuje nam środków na spłatę zadłużenia, warto postarać się zarobić dodatkowe pieniądze. Pomogą nam one przyspieszyć spłatę długu. W przypadku najtrudniejszych sytuacji i wieloletniej pętli zadłużenia liczy się każda dodatkowa złotówka. Skoncentrowanie się na tym, by zarabiać więcej, pozwala też uniknąć czarnych myśli skupionych wokół tematu długów. Taka postawa daje poczucie, że szybciej zbliżamy się do rozwiązania problemu i rozpoczęcia nowego życia bez zadłużenia.

 

Oszczędzanie wspiera wyjście z długów

Najlepszym sposobem na spłatę należności i uwolnienie się od kłopotów finansowych jest comiesięczne odkładanie określonych kwot pieniędzy. Ponadto w czasie regulowania długów powinniśmy zrezygnować z niektórych przyjemności, takich jak zagraniczne wakacje, obiady w restauracjach czy częste zakupy. Plan skromniejszego życia i zweryfikowania swoich potrzeb nie jest łatwy do zrealizowania. Warto jednak skoncentrować się na celu przyświecającemu wyrzeczeniom i spróbować zminimalizować swoje wydatki.

Oszczędzanie pieniędzy stanie się łatwiejsze, jeśli zaczniemy spisywać wszystkie koszty i porządkować finanse. Pomocne okaże się sporządzenie budżetu na każdy miesiąc. Dzięki temu odzyskamy kontrolę nad wydatkami i spłacimy zadłużenie w krótszym czasie.

 

Brak perspektyw na spłatę długu – ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Ostatnią deską ratunku w przypadku zadłużenia jest ogłoszenie upadłości. To postępowanie sądowe mające na celu wykazanie niewypłacalności. Może być ono wyjściem z trudnej sytuacji wyłącznie wtedy, gdy zupełnie nie jesteśmy w stanie spłacić swoich długów. Ogłoszenie upadłości wiąże się z likwidacją części lub całości zadłużenia. Wymaga to jednak wielu poświęceń. Dłużnik przestaje wówczas prawnie zarządzać całym należącym do siebie majątkiem, do którego należy też wynagrodzenie za pracę.

Zadłużenie to źródło stresu i poważne obciążenie dla domowego budżetu. Nie jest jednak problemem bez wyjścia. Ważne, by nie siedzieć bezczynnie i nie bagatelizować problemu. Wzięcie odpowiedzialności za długi, podjęcie niezbędnych działań, opracowanie planu spłaty i oszczędzania to prosty i wypróbowany sposób na życie bez zmartwień związanych z zadłużeniem. Pamiętajmy, że najistotniejszym krokiem w wyjściu z kłopotliwej sytuacji jest skontaktowanie się z firmą obsługującą zadłużenie. To szansa na szybkie rozwiązanie problemów i usunięcie danych z listy zadłużonych. Kruk ułatwia kontakt z doradcami za sprawą internetu.

Platforma e-kruk.pl to doskonały sposób na zawarcie porozumienia z wierzycielem. Dzięki niej można rozbić spłatę całego zadłużenia na raty, które sami dopasujemy do swoich możliwości finansowych. Możemy również na bieżąco sprawdzać, jak dużo pozostało nam do spłaty i czy przypadkiem nie pojawiły się nowe zobowiązania. Dodatkowym bonusem dla użytkowników jest możliwość skorzystania ze specjalnych ofert w postaci kodów rabatowych na inne usługi, np. ubezpieczenie czy zakup soczewek kontaktowych.

Sprawna współpraca z firmą windykacyjną to bez wątpienia najlepszy sposób na wyjście z długów, odzyskanie płynności finansowej i utraconego spokoju.