Co prawda już od wielu lat nie jestem studentką, ale piszecie do mnie i pytacie o to, w jaki sposób, studiując, jednocześnie sobie dorobić lub uniezależnić się od rodziców. No to dziś propozycja 15 sposobów na to, jak dorabiać na studiach.

Jak dorabiać na studiach?

Studenci to grupa, która raczej nie słynie z zamożności. Tylko niektórzy mogą liczyć na finansową pomoc z uczelni, reszta musi sobie radzić sama. Wsparcie ze strony rodziców jest często zbyt małe, by wystarczyło na życie w wielkim mieście, pozostaje więc praca. Tylko jaka? Co może robić student, który część dnia musi spędzać na uczelni?

Gastronomia

Nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, a pilnie potrzebujesz pracy? W każdym mieście akademickim znajdziesz lokale popularnych sieci gastronomicznych. I w każdym z nich masz szansę na zatrudnienie. Popularne sieciówki dość często poszukują nowych pracowników, wystarczy więc złożyć swoje CV, a wkrótce ktoś się powinien odezwać z propozycją współpracy. Trudno to nazwać pracą marzeń, ale przynajmniej korzystasz z elastycznego grafiku i możesz pogodzić pracę z chodzeniem na wykłady. Zarobki nie należą do najwyższych, ale na studenckie życie na przyzwoitym poziomie powinno wystarczyć – godzina pracy daje około 7-8 złotych netto.

Mając już pewne doświadczenie w tym zakresie, można się starać o pracę w charakterze barmana lub kelnerki w restauracji/pubie. Podstawowa pensja jest bardzo skromna, ale dochodzą jeszcze napiwki, dzięki czemu w ciągu jednego dnia pracy da się zarobić ok. 100 złotych albo i więcej.

Sklepy

Wiele sklepów, zwłaszcza tych w galeriach handlowych, chętnie zatrudnia u siebie studentów – nie trzeba za nich płacić składek, więc są tańsi. Zarobki są raczej niskie, w granicach 1700 zł brutto miesięcznie, na pół etatu można zarobić ok. 600 złotych brutto. W sklepach grafik nie jest już tak bardzo elastyczny, więc to raczej zajęcie dla studentów zaocznych, ale można też znaleźć pracę np. tylko na popołudnia lub weekendy, w zależności od specyfiki sklepu.

Roznoszenie ulotek

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań zarobkowych wśród studentów. Ofert pracy tego typu jest bez liku, wystarczy regularnie przeglądać ogłoszenia. Plusem tego zajęcia są elastyczne godziny pracy i niskie wymagania, trzeba po prostu w danym terminie rozdać lub rozłożyć określoną liczbę ulotek. Za jedną położoną gazetkę marketu dostaje się 5-8 groszy, przy ulotkach często stosowane są stawki godzinowe – 5-8 zł netto. Nieco więcej można zarobić na rozdawaniu darmowych dzienników.

Wykładanie towaru w marketach

Kolejna oferta pracy dla wszystkich studentów. Przy wykładaniu towaru nie są potrzebne żadne szczególne kwalifikacje, ale i zarobki nie powalają na kolana – za godzinę pracy zarobisz raptem 6-10 złotych netto – co jak na pracę fizyczną, nie jest kosmosem. Godziny pracy są zwykle do ustalenia, można pracować w ciągu dnia, jak i w nocy. Jest to męcząca praca, ale mogą się jej podjąć również dziewczyny – najczęściej towar przewożony jest na wózkach, a nie do wszystkich typów towarów potrzebna jest siła.

Usługi

Jeśli komuś nie pasuje praca w sklepie, może poszukać ofert w usługach. Opcji do wyboru jest mnóstwo: kina, parki wodne, kręgielnie, kluby sportowe, etc. By dostać taką pracę zwykle wystarczy być punktualnym i uprzejmym dla klientów. Stawka za godzinę pracy to około 7-8 złotych netto za godzinę.

Telemarketing i call center

Praca mało wdzięczna, ale jest na nią bardzo duże zapotrzebowanie. Jeśli więc inne sposoby na podreperowanie budżetu zawiodą, w telemarketingu na pewno znajdziesz coś dla siebie, tymczasowo bądź na dłuższy okres. Zarobki skromne, w granicach 6-7 zł netto za godzinę, ale można liczyć na premię od każdego zdobytego klienta. I w takiej branży można awansować całkiem nieźle i wspinać się po wielu szczeblach.

Podobnym zajęciem jest przeprowadzanie ankiet na ulicy – za jedną wypełnioną ankietę dostaje się 2 zł netto.

Akcje promocyjne

Studentki mogą sobie dorobić jako hostessy. Praca jest nie tylko dla dziewczyn o urodzie modelki – często wystarczy być po prostu sympatyczną i komunikatywną, by regularnie otrzymywać oferty zatrudnienia. W supermarkecie hostessa zarobi w godzinę około 8-9 złotych, promocje produktów z wyższej półki dają zarobek rzędu 25-40 złotych za godzinę. Najlepsze hostessy, reklamujące biżuterię, samochody czy drogie kosmetyki, mogą zarobić w jeden dzień  nawet kilkaset złotych.

Pracy przy akcjach promocyjnych szukać mogą też mężczyźni, choć dla nich ofert jest zdecydowanie mniej i częściej wymaga się od nich określonego wyglądu, np. wysokiego wzrostu.

Pilnowanie dzieci

Niania na pełen etat to praca głównie dla studentów zaocznych, ale nie wszyscy rodzice szukają opiekunki na cały dzień, czasami potrzebny jest ktoś do opieki nad dzieckiem tylko przez kilka wieczorów w tygodniu albo w trakcie weekendu. Pełnoetatowa niania zarobi przez miesiąc ok. 2000-2500 złotych netto, stawki godzinowe dla osób bez doświadczenia to ok. 6-10 zł. Pracy jako niania można szukać na własną rękę, ale najwygodniej będzie się zapisać do agencji opiekunek – rodzice preferują osoby zweryfikowane przez agencję, a nie ochotników z ulicy, o których nic nie wiedzą.

Pomoc domowa

Osoby starsze i chore często potrzebują pomocy przy prostych pracach domowych typu odkurzanie, gotowanie, sprzątanie, prasowanie, robienie zakupów. Przyjmując takie zlecenia nie zarobisz zbyt wiele, ale jest to dobry sposób na dorobienie sobie do studenckiego budżetu przy ograniczonych zasobach czasowych.

Bardziej dochodowe mogą się okazać wyjazdy za granicę. Opiekunka osoby starszej np. w Niemczech otrzyma miesięcznie 1100-1400 euro netto, więc poświęcając na pracę trzy miesiące wakacji zarobisz przynajmniej 3300 euro, a to w przeliczeniu na polską walutę ok. 13,5 tys. złotych.

Złota rączka

Znasz się na komputerach? Umiesz położyć płytki w łazience? Instalacje elektryczne nie mają przed Tobą tajemnic? Poszukaj dorywczych zleceń przy drobnych naprawach domowych. Wiele osób nie radzi sobie z takimi rzeczami i szuka kogoś, kto za względnie niską cenę pomoże im wyremontować mieszkanie, naprawić uszkodzone gniazdko elektryczne albo przywrócić laptopa do życia. Ile można w ten sposób zarobić? To zależy od ilości zleceń i stopnia ich trudności, ale powinno wyjść przynajmniej 500 złotych miesięcznie, przy bardziej intensywnej pracy będzie to oczywiście więcej.

Freelancing

Studenci mogą zarabiać na swoje utrzymanie nawet bez wychodzenia w domu. Freelancing to idealne zajęcie dla młodych ludzi, a do jego podjęcia wystarczy własny laptop oraz łącze internetowe. Co dokładnie kryje się pod pojęciem „freelancing”? Lista jest bardzo długa, ale najczęstsze zlecenia to tłumaczenia tekstów, pisanie artykułów i treści reklamowych, tworzenie stron internetowych i zarządzanie ich treścią, korekta tekstów, projekty graficzne, etc. Wybór ogromny, więc łatwo znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stawki zróżnicowane, od paru złotych za godzinę pracy po kilka tysięcy zł za większy projekt. Najwięcej zarobią programiści, którzy mogą liczyć na co najmniej 2000-2500 zł miesięcznie, niezły zarobek zapewniają też tłumaczenia, zwłaszcza gdy dotyczy to języków mniej popularnych, np. skandynawskich – jedna strona to ok. 40-50 zł.

Selekcjoner w klubie

Studentom bardzo na rękę jest praca w weekendy, gdy nie mają zajęć, a taką możliwość daje zatrudnienie jako ochroniarz/selekcjoner w klubie lub dyskotece. W jeden wieczór można w ten sposób zarobić od 50 do 150 złotych, w zależności od renomy klubu, w najlepszych lokalach stawki są jeszcze wyższe, choć tam już ciężko się dostać.

Korepetycje

Dorabianie dzięki korepetycjom to metoda stosowana przez studentów od dekad. Jedna godzina pracy daje 20-55 złotych, chętnych można znaleźć na portalach ogłoszeniowych, umieszczając tam swoją ofertę lub odpowiadając na zgłoszenia innych. Najbardziej poszukiwani są studenci udzielający korepetycji z języków obcych, matematyki, fizyki, języka polskiego.

Praktyki zawodowe

Rozwiązanie niemal idealne, bo nie dość, że ma się pracę, to jeszcze zgodną ze studiowanym kierunkiem. Ofert praktyk i stażów warto szukać w uczelnianych klubach kariery, czasami ogłoszenia zamieszczane są w internecie lub bezpośrednio na stronach internetowych firm. Staż nierzadko jest bezpłatny, ale jeśli ktoś się sprawdzi, może to być przepustka do normalnej, płatnej pracy. Przybywa firm, które godzą się na elastyczny czas pracy albo częściowy etat, więc da się taką pracę połączyć z nauką. Wtedy zarobki zaczynają się od 10 zł za godzinę, ale im dłuższy staż pracy i lepsze stanowisko, tym wyższa pensja.

Ucz się!

Jako student można dorobić po prostu… pilniej przykładając się do nauki. Praktycznie każda uczelnia wyższa oferuje stypendia dla najlepszych uczniów. Wystarczy już średnia 4.0, by ubiegać się o stypendium, a im lepsze oceny, tym oczywiście wyższe wynagrodzenie za wyniki w nauce. Stypendium przysługuje na cały rok akademicki – jego przedłużenie zależy od utrzymania dobrych wyników. Stypendium naukowe to przynajmniej 300-400 złotych, stypendium rektora może sięgać 550 złotych miesięcznie.

Ile student może zarobić?

Statystyczny student może dorobić w ciągu miesiąca przynajmniej 300-800 złotych. Ale poświęcając obowiązkom więcej czasu zarobi tyle, co regularny pracownik. Proste prace są rzecz jasna najmniej dochodowe, ale i najłatwiej takie zatrudnienie znaleźć – restauracje, sklepy czy usługi dają miesięczny dochód w okolicach jednego tysiąca złotych, a dzięki dużej rotacji nowe oferty pojawiają się na bieżąco. Zajęcie wymagające wyższych kwalifikacji to najlepsza finansowo oferta i przy okazji cenny wpis w CV, który bardzo pomoże później przy poszukiwaniach normalnej pracy.

A jakie Ty znasz sposoby na dorabianie? Twoim zdaniem, jak dorabiać na studiach?