Mam psa. Od dwóch miesięcy. Od tego czasu wydałam na niego około 800 zł. Jeśli więc zastanawiasz się, czy kupić/przygarnąć/adoptować zwierzaka, najpierw uświadom sobie, ile kosztuje utrzymanie psa.
Bo możesz się nieźle zdziwić. Zobacz tabelkę poniżej. Oczywiście jest ona tylko orientacyjna, ale jednak – zawsze można sobie mniej więcej policzyć samemu, ile to wszystko będzie kosztować.
Ile kosztuje utrzymanie psa?
Co? | Koszt | Na jak długo? | Uwagi |
Kupno/Adopcja | 0-kilku tysięcy złotych | jednorazowo | Polecam adopcję 🙂 |
Weterynarz | 40 zł antybiotyk, 40 zł – dwukrotne badanie kału, 60 zł szczepienie | Badania – cyklicznie, szczepienie – cyklicznie | Jakoś tak się trafiło, że nasz mały Regon miał problemy z żołądkiem już na starcie. Pamiętajmy, że pies może zachorować w każdej chwili |
Legowisko | 69 zł (polecam zakup bezpośrednio od producenta, np. na allegro – 50% taniej) | Jednorazowo | Ta, jednorazowo, nasz już swoje zjadł :] |
Podkłady higieniczne, woreczki na odchody | 10 zł/6 sztuk – polecam kupić w aptece, dla ludzi, 2 x taniej, woreczki – 5 zł za opakowanie, duużo | 2-3 dni (przez jakiś miesiąc) | Do uczenia czystości. U nas gazeta nie zdała egzaminu, bo ją jadł. A na podkłady szybko sam nauczył się załatwiać. |
Miski | 2 x 15 zł | Jednorazowo | Lepiej od razu kupić trochę większe, bo psiak urośnie |
Smycz, obroża, szelki, kaganiec | Ok. 50 zł (i to naprawdę po kosztach) | Zmieniamy raz na jakiś czas, jak psiak wyrasta | Regon ma już drugą smycz, ale jeszcze pierwsze szelki |
Szelki z zapięciem do pasa w samochodzie | 30 zł (Tu również polecam Internet, w sklepie zoologicznym – 55 zł) | Jednorazowo | Regon ma z założenia dużo jeździć samochodem, więc dostał szelki, dzięki którym będzie bezpiecznie przymocowany na tylnym siedzeniu |
Obroża przeciwpchelna | 60 zł | Raz na sezon | Oczywiście są takie za 15 zł, ale co miesiąc trzeba je zmieniać i niesamowicie śmierdzą. Alternatywą są kropelki za 15-20 zł – ale trzeba co miesiąc |
Kliker | 12 zł | Jednorazowo | Jeśli chcesz dobrze wychować psa, polecam to robić za pomocą tej metody behawioralnej |
Zabawki | Ok. 80 zł | Jak z dzieckiem 🙂 | Dong (taka piłeczka z karmą w środku), liny, kości, piszczące zabawki itp. – zbiera się. |
Karma | 220 zł za 18 kg | Obecnie wystarcza na półtora miesiąca | Acana Puppy&Junior. Od razu uderzyłyśmy w wysokiej jakości karmę, żeby nie było problemów z rozwojem. Te wszystkie sklepowe mają tylko 4% mięsa. Nasza ma 60%. Obecnie je najwięcej, później będzie nawet połowa mniej. |
Smakołyki i witaminy | Ok. 30 zł | Na miesiąc | Żwacze wołowe, kości, denta sticsy, ciasteczka, smakołyki na nagrody |
No i muszę przyznać, że te wyliczenia mocno mnie zszokowały. Duże opakowanie karmy zamówiłam wczoraj po raz drugi. Czyli kolejne dwie stówki. Do powyższych wyliczeń dochodzi jeszcze jeden koszt – transport psa do rodziców, gdy chcemy gdzieś wyjechać. Zawiezienie go 100 km w jedną stronę kosztuje ponad 100 zł. No ale cóż – zawsze możemy nie jechać 🙂
Wychodzi na to, że to, ile kosztuje utrzymanie psa jest dość wysokim kosztem. Ale przecież nie o to chodzi, a o danie miłości temu cudownemu stworzeniu 🙂
Chcesz wiedzieć więcej o zwierzętach? Zajrzyj na https://zwierzostrefa.pl.