Temat już trochę oklepany, ale myślę, że może się przydać osobom, które dopiero zaczynają z działalnością gospodarczą lub zastanawiają się nad jej założeniem. Artykuł ten jest częścią cyklu o prowadzeniu firmy, którego pierwszy artykuł znajduje się tutaj.

Otwierając firmę bez dużego kapitału początkowego, szukamy oszczędności wszędzie, to jasne. Musimy się tylko zastanowić, czy rzeczywiście na wszystkim warto oszczędzać. Myślę, że doskonale wiesz, że nie. Zatem o tyle, o ile biuro nie do końca jest nam potrzebne (są przecież biura coworkingowe, a także możemy zaczynać w domu), a internet nie musi być od razu najszybszy, to moim zdaniem na księgowości nie warto oszczędzać! A może inaczej – [highlight]zlecenie księgowości firmie zewnętrznej jest oszczędnością samą w sobie![/highlight]

Dlaczego zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu to oszczędność?

  • oszczędność czasu – pomyśl o tym, ile zajmie Ci prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, jak długo będziesz się męczyć, żeby wyliczyć sobie zaliczkę na podatek dochodowy skoro zupełnie się na tym nie znasz? I teraz pomyśl, ile w tym czasie mógłbyś zarobić. Więcej niż kasa na księgową? No to nad czym się zastanawiasz. Rób to, co robisz najlepiej i zarabiaj na tym. Resztę zostaw fachowcom.
  • oszczędność pieniędzy – coś sobie źle wyliczysz i urząd skarbowy zaprosi Cię na kontrolę. Czasem [highlight]czynny żal[/highlight] nie wystarczy i trzeba będzie dużo zapłacić. Jeśli księgowa popełniłaby błąd (co jest możliwe, ale znacznie mniej prawdopodobne niż to, że Ty to zrobisz), to ona jest od tego ubezpieczona (OC księgowych) i możesz liczyć na odszkodowanie.
  • spokój ducha – ten punkt łączy się z powyższym. Zlecając prowadzenie księgowości fachowcom, automatycznie jesteś spokojniejszy. Nie musisz być na bieżąco ze zmianami (których np. tylko w tym roku było dość dużo) i możesz skupić się na wykonywaniu swojej pracy. No i prawdopodobieństwo kontroli jest mniejsze, bo dobry księgowy wie, co może robić, żeby w legalny sposób obniżyć Twój podatek dochodowy.

[pullquote-right]Dobry księgowy jest jak najlepszy przyjaciel![/pullquote-right] Bardzo ważne przy wyborze księgowości jest zaufanie. Musisz znaleźć taką firmę (biuro rachunkowe, samodzielną księgową), której będziesz pewny. Bez zaufania nie da rady. Bo będzie wiele takich sytuacji, że będziesz na to liczył.

Jest jeszcze pośrednie rozwiązanie – korzystanie z księgowości internetowej (infakt, ifirma, taxcare itp.) – ułatwia ono prowadzenie księgowości, ale raczej odpowiedzialność pozostaje po Twojej stronie (to Ty wysyłasz faktury, które mają zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, bez konsultacji, czy ma to sens itp.)

A Ty? Jaki model preferujesz? 🙂