Dropshipping to model sprzedaży internetowej, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony e-sprzedawców (sama pisałam już o nim tu i tu). Co właściwie kryje się za tym hasłem oraz co trzeba wiedzieć i na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na funkcjonowanie w modelu logistycznym opartym na ścisłej kooperacji z hurtowniami? Aby przybliżyć nieco zasady działania dropshippingu, postanowiłam sięgnąć do źródła i porozmawiać z Katarzyną Brdak z RedCart, jedną z platform sklepów internetowych, która może pochwalić się największym doświadczeniem i największą ilością integracji e-sklepów z hurtowniami.
Dropshipping – co to takiego?
Katarzyna: W dużym uproszczeniu polega na tym, że cały proces logistyczny związany z przygotowaniem i wysyłką towaru zamówionego w sklepie internetowym scedowany jest na hurtownię, w związku z czym jedynym zadaniem e-sklepu staje się zbieranie i przekazywanie zamówień do hurtowni. Sklep nie musi zaopatrywać się w towar, ani prowadzić magazynu, co oczywiście wiąże się także z tym, że nie wysyła paczek. W praktyce wygląda to tak, że właściciel e-biznesu pobiera z hurtowni opisy i zdjęcia produktów do swojego sklepu internetowego, zbiera zamówienia spływające od klientów, a następnie przekazuje je hurtowni, która wysyła towar klientowi ostatecznemu.
Co trzeba zrobić, aby zacząć współpracę w modelu dropshipping?
Katarzyna: Podstawą efektywnego funkcjonowania w modelu dropshipping jest integracja z hurtownią pozwalająca na sprawne i szybkie zatowarowanie sklepu. Decydując się na ten model sprzedaży, w pierwszej kolejności należy:
- a) Znaleźć hurtownię z odpowiednim asortymentem, która oferuje współpracę w modelu dropshipping.
- b) Rozpatrzyć techniczne możliwości integracji hurtowni ze swoim sklepem.
Co właściwie można rozumieć poprzez punkt b? Otóż integracja integracji nierówna. W działaniu w modelu dropshipping jednym z najistotniejszych aspektów jest szybkie i sprawne załadowanie opisów i zdjęć z hurtowni do sklepu oraz jak najczęstsza aktualizacja stanów magazynowych i cen. W tym celu, hurtownie przygotowują specjalne pliki z charakterystyką produktów najczęściej w formacie xml lub csv, jednak częstotliwość ich aktualizacji oraz stopień zautomatyzowania w procesie pobierania danych bardzo różni się w zależności od możliwości zarówno ze strony hurtowni, jak i sklepu. Z puntu widzenia e-sklepu niezwykle istotne jest, aby aktualizować ofertę możliwie często i łatwo. Dlatego najwygodniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem w tej sytuacji jest tzw. gotowa integracja z hurtownią dedykowana dla danej platformy sklepów internetowych, jaką przygotowuje RedCart dla konkretnych hurtowni.
Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu współpracy z dropshippingową hurtownią?
Katarzyna: Jest mnóstwo aspektów i warunków we współpracy z hurtowniami dropshippingowymi, które należy wziąć pod uwagę i rozpatrzeć przed podpisaniem umowy z konkretną hurtownią. Niektóre z nich zostaną omówione bliżej w dalszej części materiału:
- Możliwości oraz ceny za realizację przesyłek kurierskich oferowane przez hurtownię: warto m.in. zwrócić uwagę, aby w ofercie znalazła się także przynajmniej jedna możliwość realizacji zamówienia poprzez punkt odbioru paczek.
- Koszty związane z dropshippingiem: ewentualne opłaty za realizację zamówienia pobierane przez hurtownię lub opłaty za dostęp do oferty hurtowni.
- Terminy, w jakich hurtownia zobowiązuje się do realizacji zamówienia.
- Obsługa posprzedażowa.
Jak wygląda realizacja zamówienia?
Katarzyna: Załóżmy, że zintegrowaliśmy już swój sklep z hurtownią, załadowaliśmy opisy produktów i zdjęcia oraz zadbaliśmy o odpowiednio częstą aktualizację. Teraz pozostaje tylko czekać na zamówienia od klientów. Gdy te zaczną spływać, przekazujemy je hurtowni wraz ze wszystkimi danymi dotyczącymi wysyłki i klientów, takimi jak adres czy sposób płatności i paragon, a hurtownia przygotowuje towar, pakuje go i wysyła pod wskazany adres.
Jak rozliczyć się z hurtownią w modelu dropshipping?
Katarzyna: Hurtownie działające w dropshippingu – zazwyczaj – realizują zamówienia niezwłocznie po otrzymaniu informacji ze sklepu internetowego, a następnie wystawiają sklepowi fakturę z krótkim terminem płatności, przy czym warunkiem wysłania następnego zamówienia jest uregulowanie zaległych faktur. Jest to najczęstszy sposób rozliczania się z hurtowniami, chociaż niebędący absolutnie jedną i zawsze obowiązującą regułą.
Ile kosztuje współpraca w modelu dropshipping?
Katarzyna: Działanie w takim modelu logistycznym wiąże się z dużymi oszczędnościami dla sklepu internetowego, który nie musi zaopatrywać się w towar, prowadzić magazynu oraz angażować się w proces realizacji zamówienia. Z drugiej strony, hurtownia działająca w modelu dropshipping może koszty związane z przygotowaniem i wysłaniem paczek zawrzeć w cenie oferowanych produktów lub narzucić konkretne opłaty za realizację zamówień lub dostęp do oferty hurtowni.
Ile można zarobić na modelu dropshipping?
Katarzyna: Zarobek sklepu internetowego stanowi marża, jaką sklep narzuci na produkty zaimportowane z hurtowni, przy czym polityka hurtowni w tym przypadku wygląda różnie. Niektóre hurtownie pozostawiają w tym względzie sklepom zupełną dowolność, inne narzucają ściśle określoną marżę, a jeszcze inne zastrzegają sobie prawo do monitorowania cen oraz akcji wyprzedażowych i promocyjnych organizowanych przez sklep internetowy.
Jak wygląda obsługa posprzedażowa: rozpatrywanie reklamacji i zwrotów towaru?
Katarzyna: Wszelkie obowiązki związane z obsługą posprzedażową, takie jak zwrot lub wymiana towaru w wyniku odstąpienia od umowy w ciągi 14 dni oraz reklamacje zgodnie z nową ustawą o prawach konsumenta spoczywają na e-sklepie – ponieważ to właśnie e-sklep sprzedaje towar klientowi, nie hurtownia. Większość hurtowni pozwala więc na zwrot towaru tylko w przypadku ich wad produkcyjnych nie związanych z użytkowaniem. Niemniej jednak, są hurtownie które oferują pełną obsługę posprzedażową.
Kilka słów podsumowania. Podstawowe, najważniejsze zasady związane z funkcjonowaniem w modelu dropshipping zostały przedstawione w niniejszym materiale; przy czym mamy oczywiście świadomość tego, że jest to zaledwie wstępny zarys. Sprzedaż w dropshippingu to – w praktyce – zjawisko dosyć złożone zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że z każdą z hurtowni współpracuje się na nieco innych zasadach. Mamy nadzieję, że w następnej części wywiadu będziemy mogli przybliżyć więcej szczegółów oraz pokazać na konkretnych przykładach m.in.:
- W jaki sposób hurtownie przygotowują towar do wysyłki.
- W jaki sposób hurtownie wspierają e-sklepy w procesie sprzedażowym.
- Jakie są najważniejsze zalety, a jakie wady współpracy w modelu dropshipping.
- Czym się kierować przy wyborze tej, a nie innej hurtowni.
Masz jakieś pytania dotyczące dropshippingu? To dobry moment i dobre miejsce, aby uzyskać odpowiedzi 🙂