Scenariusz jak z koszmaru: idziesz do bankomatu, karta, PIN, niestety, gotówki nie dostajesz, ale saldo zmniejsza się o rzekomo wybraną kwotę. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale nie jest to kompletnie niemożliwe. Co zrobić, gdy bankomat nie wyda pieniędzy, jak zaradzić, by uniknąć tej dotkliwej straty?
Nie myśl, że wyrwałam sobie ten scenariusz z bajek. To właśnie w wakacje 4 lata temu przydarzyła mi się taka sytuacja. Facebook mi o niej przypomniał. Byłam nad morzem, musiałam wypłacić pieniądze na noclegi. I bum. Kasy nie było. A bankomat uznał, że dał mi pieniążki.
4 lata temu moja sytuacja finansowa wyglądała zupełnie inaczej. I wtedy te 800 zł wyjęte z konta to było ostatnie 800 zł. Musiałam mocno się nakombinować, by zdobyć kasę na opłacenie noclegu.
Zatem dziś, znacznie mądrzejsza o te doświadczenia, poradzę Ci, co zrobić, gdy bankomat nie wyda pieniędzy.
Dlaczego bankomat nie wydaje gotówki?
Powody mogą być różne, ale najczęściej jest to wynik awarii bankomatu, błędnego połączenia się z bankiem lub brakiem gotówki w bankomacie. O takich problemach maszyny często informują jeszcze przed włożeniem karty, dlatego przed transakcją zawsze warto sprawdzić ekran bankomatu i upewnić się, że nie wyświetla się żaden niepokojący komunikat. Także po nieudanej operacji, na ekranie powinna się pojawić informacja o przyczynach niewydania gotówki. Inne, dość powszechne przyczyny nieudanej transakcji to:
- zabrudzona albo uszkodzona karta,
- błędny PIN lub nieprawidłowe jego zatwierdzenie,
- źle podana kwota wypłaty,
- przekroczony limit transakcji w danym dniu,
- blokada karty.
W przypadku awarii zazwyczaj kończy się tym, że bankomat nie wypłaci pieniędzy, a cała operacja zostanie uznana za nieważną. Pieniądze z konta nie zostaną pobrane. Zdarza się jednak, że bankomat odmówi wypłaty, ale saldo i tak zostanie pomniejszone o zadeklarowaną kwotę. Co wtedy?
Błyskawiczna reklamacja
Po nieudanej transakcji trzeba koniecznie od razu sprawdzić saldo swojego konta i jeśli pieniądze zostały pobrane na poczet niedoszłej wypłaty, klient musi natychmiast interweniować. Można zadzwonić na infolinię i próbować to jakoś wyjaśnić, ale znacznie skuteczniejsze będzie bezzwłoczne złożenie reklamacji na piśmie. Reklamację składa się w swoim banku, na odpowiednim formularzu. W reklamacji należy opisać dokładnie całe wydarzenie, a więc datę i godzinę nieudanej transakcji, treść komunikatu na ekranie bankomatu, numer bankomatu, numer rachunku bankowego, własne zastrzeżenia co do przebiegu operacji. Należy też oczywiście podać dokładną wartość swojego roszczenia.
Najłatwiej jest wtedy, gdy wadliwy bankomat należy do banku, w którym klient ma konto, bo własne maszyny są z reguły lepiej monitorowane. Sytuacja może się trochę skomplikować, gdy bankomat jest obcy (tak, jak w moim przypadku), bo wtedy w grę wchodzą rozliczenia pomiędzy dwiema różnymi instytucjami finansowymi i nawet jeśli wszystko się wyjaśni, to na odzyskanie błędnie zaksięgowanej wypłaty trzeba będzie poczekać, dwa, trzy miesiące (i tyle to też trwało). Zwykle jednak nieudane transakcje powodują, że w cyklu rozliczeniowym bankomatu pojawia się nadwyżka gotówki, a dzięki elektronicznemu monitoringowi transakcji łatwo dojść do błędnych operacji. Środki z tych nieprawidłowych operacji automatycznie wracają na konta właścicieli, gdy natomiast tryb automatyczny nie jest w stanie wykryć źle zaksięgowanej wypłaty, wyjaśni to proces reklamacyjny.
Możesz starać się o odszkodowanie
Reklamacja ma to do siebie, że wymaga czasu. Niesłusznie zabrane pieniądze oddawane są po kilku tygodniach, więc przez ten okres klient pozbawiony jest części swoich środków. Dlatego, oprócz odzyskanych pieniędzy, może się starać o odszkodowanie. Jest ono wypłacane w określonych przypadkach, gdy klient z powodu błędnej transakcji został narażony na straty finansowe. Na przykład, z powodu braku pieniędzy klient musiał korzystać z karty kredytowej, co pociągnęło za sobą dodatkowe opłaty albo nie był w stanie uregulować raty kredytu na czas, przez co naliczono mu karne odsetki.
Trzeba przy tym pamiętać, że każdy bank ma swój regulamin dotyczący postępowania reklamacyjnego i należy się z nim zapoznać przed złożeniem skargi, zwłaszcza w zakresie terminów składania zażaleń i odwołań od pierwotnej decyzji.
Co, jeśli reklamacja nie pomogła?
W trakcie procesu reklamacyjnego operator bankomatu może się jednak nie przyznać do wady urządzenia i stwierdzić, że wszystkie operacje przebiegły prawidłowo. Nie ma nadwyżki finansowej, a więc wypłata została zrealizowana. Banki w takich przypadkach najczęściej przychylają się do decyzji operatorów i tym samym przyznają, że doszło do wypłaty środków w konta. Pieniądze nie są zwracane, a klient ponosi stratę. Jedyne, co może zrobić w takim przypadku, to wystąpienie na drogę sądową, co niestety nie zawsze kończy się sukcesem. Klient musi mieć dowód, że pieniędzy nie wybrał, a ciężko to udowodnić, jeśli nie ma się żadnego dokumentu czy świadka zdarzenia. W dodatku postępowanie sądowe naraża klienta na dodatkowe wydatki związane ze sprawą. Roszczenie finansowe można też zgłosić do Bankowego Arbitra Konsumenckiego przy Związku Banków Polskich, jeśli reklamowana kwota przekracza 8 tysięcy złotych.
Jak się bronić?
Z bankomatów oczywiście nie da się całkowicie zrezygnować, na szczęście jednak podobne wypadki nie są normą. Ryzyko nieudanej transakcji można też zmniejszyć, rozważniej korzystając z maszyn. Pierwsza rzecz, to sprawdzenie jakości karty – nie może mieć ona żadnych uszkodzeń i zabrudzeń, a jeśli jest mocno zniszczona, wystarczy poprosić bank o jej wymianę na nową. Jeśli to tylko możliwe, najlepiej jest korzystać z bankomatów własnych, w placówkach bankowych, gdzie jest monitoring.
No, teraz już wiesz, co zrobić, gdy bankomat nie wyda pieniędzy. A czy Tobie przydarzyła się kiedyś taka sytuacja?