Przed nami kolejne dni wolne, wystarczy wziąć piątek urlopu. Dla mnie to ostatni tego typu – bo to ostatni na etacie. Każdy kolejny nie będzie pewnie już tak przyjemny 🙂 No, ale z tej okazji przygotowałam dla Ciebie wpis o tym, jak tanio lub za darmo spędzić długi weekend. Liczę też na Twoje propozycje. Nie wiesz, co robić w długi weekend? Zobacz.

Co robić w długi weekend – Aktywności na dworze

Grill

We Wrocławiu jest mnóstwo miejsc, w których można urządzać grilla. Ogólnie można go robić wszędzie, gdzie nie jest to zabronione w miejscach, w których nie zagrozi się pożarem. Dlatego też np. można u nas prawie w każdym parku czy nad Odrą zrobić grilla. Kup jednorazowego, jeśli nie masz, to wydatek rzędu 8-9 zł. Do tego kup kiełbaski lub przygotuj składniki na szaszłyki do pudełek. Nie zapomnij kocyka. I zapałek lub zapalniczek. Sama w weekend pożyczałam połowie „sąsiadów” zapałki, bo wszyscy mieli wszystko, prócz czegoś, co rozpali ogień.

Urządź piknik

Trochę podobne do grilla, ale bez ognia. Wszystko przygotuj w domu, popakuj do pudełek, zabierz rodzinę, kocyk i udajcie się na piknik. W parku, nad rzeką, nad jeziorem,  za miastem. Gdziekolwiek będzie Wam dobrze. Koniecznie z całą rodziną lub przyjaciółmi. Klimat nieziemski.

Jedź nad wodę

Na odkryty basen, nad jezioro, nad rzekę, zalew. Gdziekolwiek masz najbliżej. Jeśli pogoda będzie dopisywać, nie zapomnij o kremie do opalania. A może uda Ci się trochę popływać, jeśli woda nie będzie zbyt zimna?

Wycieczka samochodem za miasto

Lubisz jeździć samochodem? Tak samo Twoi znajomi? No to zbierzcie czwórkę i wyruszcie poza miasto na przejażdżkę. Możecie to połączyć z tym, co powyżej, czyli z grillem czy piknikiem, ale może to też być samodzielny wyjazd. Frajda gwarantowana. A jak dorzucie do tego jeszcze jakieś gry słowne – to już w ogóle ekstra.

Wycieczka rowerowa

Jeśli nie masz samochodu albo wolisz rower – po prostu udaj się na wycieczkę rowerową. Zapakuj do plecaka wszystko co potrzebne, nalej wody do bidonu – i działaj! Zwiedź rowerem nieodkryte dotąd okolice.

Podchody

Masz dużą ekipę znajomych lub rodziny? No to świetnie! Podzielcie się na dwie grupy (lub więcej) i zorganizujcie podchody. Na pewno znajdzie się w Waszej ekipie mózg, który to sprawnie zorganizuje. Taką zabawę można urządzić praktycznie w każdym miejscu, nawet na osiedlu. Więc nie traktuj tego jako wymówki, jeśli nie masz w pobliżu lasu. Przegrani kupują deser (albo piwko!). Jeśli nie wiesz, co robić w długi weekend, to to jest doskonałe rozwiązanie.

Paintball

Jeśli jest Was kilkanaścioro, możecie zastanowić się nad zamówieniem gry w PaintBall. Koszt nie jest wysoki, bo to około 20-40 zł od osoby, a frajda jest niezapomniana! Pamiętaj tylko, żeby za bardzo nie przeginać w strzelanie w poszczególne osoby, bo uderzenie taką piłką z farbą naprawdę może boleć!

Wycieczka do Zoo

Akurat we Wrocławiu wycieczka do Zoo nie należy do tanich aktywności, ale wiem, że w innych miastach w Polsce najczęściej jest taniej. Frajda niezapomniana, zwłaszcza, jeśli ma się dość małe dzieci. Kiedy ostatnio byłeś w zoo? Pewnie zdecydowanie zbyt dawno.

Nie interesuje Cię zoo? To może muzeum?

Udawaj, że jesteś turystą w swoim mieście

Załóż aparat na szyję niczym japoński turysta, koniecznie przyczep w pasie nerkę, weź w rękę mapę i idź pozwiedzać swoją okolicę. Uwierz, okaże się, że bardzo wiele jeszcze nie widziałeś. Popytaj przechodniów o szczegóły dotyczące danych miejsc – frajda gwarantowana.

Zachód słońca

A może wieczorna wycieczka, żeby zobaczyć zachód słońca? Zupełnie inaczej wygląda za miastem, niż w nim. Nie ma co porównywać widoku z okna z oglądaniem słońca na kocyku na trawie. Wrażenia świetne. Może masz gdzieś w pobliżu jezioro? Wtedy będzie jeszcze lepiej.

Spacer po parku

Może brzmi banalnie, może nie, ale kiedy ostatnio byłeś w parku? Tak na spacer, na spokojnie, nie przechodząc przypadkiem tak, że park załapał się na trasie z punktu A do punktu B. Weź rodzinę lub przyjaciół i idźcie.

Co robić w długi weekend – Aktywności w domu

Gry planszowe, gry w karty

Nie ma pogody? Za oknem deszcz? Ponuro? Nie szkodzi. Długi weekend można też fajnie spędzić w domu. Odkop stare planszówki, zaproś znajomych i zagrajcie. Czy to w klasykę typu Eurobiznes, Scrabble czy to w bardziej wymagające, nowoczesne gry – Wy decydujecie. To doskonałe zajęcie dla osób w każdym wieku. Ba, planszówki ogólnie stają się coraz bardziej popularne.

A może gra w karty? Pamiętasz jeszcze jak gra w Remika? Albo w Makao? 🙂

Spontaniczna impreza – przynieś co, masz

Pozostając w temacie braku pogody. Zaproś znajomych na spontaniczną imprezę do siebie do domu. Niech każdy przyniesie to, co ma. Jedni przyniosą alkohol, inni zrobią sałatkę, a jeszcze inni znajdą pyszne skrzydełka kurczaka w swojej lodówce (chociaż nie sądzę, te się zawsze zjadają na bieżąco:P). A może ktoś upiecze ciasto? I może ktoś przyniesie fajne gry i ten punkt połączy się z powyższym?

Pobawcie się w Ugotowanych

Nadal doskwiera nam brak pogody. Ale to nie jest dla nas kłopot. Długi weekend to najczęściej 3 lub 4 dni wolnego. Podzielcie się wieczorami z trójką znajomych i niech każdy z Was jednego wieczoru przygotuje dla Was kolację. Jednego dnia Ty, każdego kolejnego Twoi znajomi. Koszt? To zależy od Was! Możecie ustalić limity, możecie też zaszaleć bez ograniczeń. Efekt? Frajda i inspiracje do gotowania tego później w domu. Zatem co robić w długi weekend? Gotować! Wtedy jest więcej czasu.

Piecz ciasta z przyjaciółmi

A może nieco inaczej. Może umówcie się ze znajomymi w mieszkaniu, które ma największą kuchnię. Kupcie składniki na ciasta i zacznijcie je piec. Zróbcie sobie niewielką rywalizację – ten, kto upiecze najlepsze ciasto – wygrywa i dostaje jakąś nagrodę. Ten, który upiecze najsłabsze – sprząta kuchnię po całej zabawie. Niezłe wyzwanie, co?

Urządź maraton filmowy

Nie musisz mieć rzutnika, żeby urządzić w domu maraton filmowy. Wystarczy telewizor. Ja akurat mam 55 calowy, więc wiem, że spokojnie kilka osób może na nim oglądać, ale nawet mniejszy też będzie ok. Chodzi o klimat. Kup popcorn. Dużo popcornu. Ale taki do własnoręcznego uprażenia, nie taki do mikrofalówki, bo on ma mnóstwo oleju palmowego, a to najgorszy typ tłuszczu.

Nie musicie mieć żadnych filmów, wystarczy wypożyczenie przez VOD (zobacz wyszukiwarkę filmów VOD mojego kolegi), za nieduże pieniądze będziecie mogli obejrzeć kilka klasyków czy nowości.

Zrób przemeblowanie w swoim domu

Chcesz w prosty i szybki sposób zmienić wygląd swojego mieszkania i nigdy nie masz czasu? Podczas długiego weekendu ten czas możesz śmiało znaleźć. Jak sam nie dasz rady, zaproś kogoś do pomocy. Poprzestawiajcie meble tak, żeby było np. bardziej użytecznie czy też po prostu inaczej – przez najbliższy czas będziecie się czuli, jakbyście byli w zupełnie odnowionym mieszkaniu.

Zrób porządek w szafie z ubraniami

Kiedy ostatnio sprzątałeś w swojej szafie z ubraniami? Wszystko się już z niej wysypuje? Nie ma się co dziwić, pewnie parę dobrych lat minęło. W większości ubrań i tak na pewno nie chodzisz. Zrób z nimi porządek. I albo wystaw je na OLX, albo oddaj do Caritasu (Wrzuć do skrzynki).

 A jakie są Twoje ulubione aktywności podczas dłuższych weekendów? Napisz, co robić w długi weekend Twoim zdaniem 🙂