Na co dzień piszę na tym blogu między innymi o oszczędzaniu. Dziś jednak chciałabym podejść temat finansów od innej strony. Zaprosiłam więc do rozmowy Łukasza Kuletę, Country Coordinatora z Ferratum Bank, firmy, która właśnie wydała e-booka właśnie o pożyczaniu pieniędzy.
Polacy pożyczają pieniądze coraz chętniej – w 2014 roku wzięliśmy najwięcej pożyczek gotówkowych w historii. W tej sytuacji bardzo ważna jest umiejętność zaciągania ich mądrze i odpowiedzialnie, w czym pomoże poradnik „Pożyczanie bez tajemnic” wydany przez Ferratum Bank*.
„Pożyczanie bez tajemnic” jest ukłonem w stronę zaciągających pożyczkę i odkrywa nieco bankowej kuchni. Czy w takim razie klient świadomy i dobrze poinformowany to dla pożyczkodawcy lepszy partner?
Łukasz Kuleta, Marketing Country Coordinator z Ferratum Bank: Bez wątpienia. Poradnik „Pożyczanie bez tajemnic” ma przede wszystkim edukować naszych pożyczkobiorców i pomagać w rozsądnym zarządzaniu własnymi finansami. Niejeden pewnie powiedziałby, że bankom łatwiej postępować z klientem nie posiadającym tej wiedzy, który nie zadaje trudnych pytań, ale byłby w błędzie. Rozsądny klient świadom konsekwencji i zasad pożyczania to również rzetelny pożyczkobiorca, który spłaca raty na czas i nie bierze zobowiązań ponad stan.
Dlaczego „Pożyczanie bez tajemnic” zostało wydane w formie e-booka, a nie tradycyjnej publikacji?
Zależało nam, żeby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Nasi klienci należą do grupy pożyczającej przez internet, więc taka forma wydała nam się naturalna. Studiowanie takiej publikacji na własnym komputerze ma tę zaletę, że w razie niejasności zawsze można wpisać dane zagadnienie w wyszukiwarkę i je zweryfikować, a po przeczytaniu rozdziału o BIK odwiedzić jego stronę, zarejestrować się i ściągnąć raport o sobie. Z myślą o interaktywnym odbiorze poradnika na końcu umieściliśmy również spis przydatnych adresów internetowych, pod którymi można zasięgnąć szczegółowych informacji. Poza tym, jako nowoczesna instytucja finansowa chcemy komunikować się z klientami w równie nowoczesny sposób, a e-book do ściągnięcia na komputer, tablet czy smartfon świetnie wpisuje się w tę strategię.
Które porady uznałby Pan za najcenniejsze dla potencjalnego pożyczkobiorcy?
Bardzo ważna jest świadomość możliwości, które dają nam poszczególni pożyczkodawcy. W razie braku pieniędzy bank jest oczywistym wyborem, ale warto mieć na uwadze alternatywy, a więc prywatne firmy, które pożyczają pieniądze na nieco innych zasadach, często wygodniejszych z punktu widzenia klienta. Już w pierwszym rozdziale charakteryzujemy obie instytucje, dzięki czemu łatwiej dokonać wyboru. Na łamach poradnika rozprawiamy się też ze stawianiem znaku równości między kredytem a pożyczką, czego w żadnym wypadku nie należy robić. Cenne są również porady dla osób, które ze względu na brak wiedzy popadły w kłopoty finansowe. W „Pożyczaniu bez tajemnic” staramy się metodycznie wytłumaczyć, jak poradzić sobie z długiem, żeby zapobiec powstaniu spirali zadłużenia.
W takim razie „Pożyczanie bez tajemnic” z jednej strony ma być narzędziem finansowej profilaktyki, a z drugiej pomocną dłonią wyciągniętą w kierunku dłużników.
Pomocna dłoń to zbyt duże słowo – poradnik może co najwyżej wskazać kierunek działań i rozwiązania, a wdrożenie ich w życie pozostaje po stronie zadłużonego. Trzeba jednak pamiętać, że znajdując się w takiej sytuacji po raz pierwszy często nie mamy pojęcia jak postąpić, do kogo zwrócić się o pomoc i jak mądrze zorganizować finanse, żeby poradzić sobie z problemem. Nasz e-book podsuwa pewne rozwiązania, które pomogą w wyjściu z kłopotów i zapobiegną popadnięciu w kolejne. Jestem przekonany, że osoba, której uda się wyjść z sytuacji będzie robić wszystko, żeby się nie powtórzyła, a nasze rady powinny w tym pomóc.
Poradnik przy okazji wyjaśnia sens i zasady działania biur informacji gospodarczych, które nie do końca słusznie bywają postrachem pożyczkobiorców.
To prawda, słysząc BIK czy KRD i pożyczkę w jednym zdaniu wielu klientów rzeczywiście czuje się nieswojo. Te instytucje kojarzą się nam przede wszystkim z czarnymi listami dłużników, z których bardzo trudno zniknąć. Biura Informacji Gospodarczej zbierają dane o naszych zadłużeniach i mogą udostępniać je innym, ale trzeba pamiętać, że mają również dobre strony. Część gromadzi informacje o zobowiązaniach spłacanych na czas co pozwala budować dobrą historię kredytową, a co za tym idzie ułatwia uzyskanie większej pożyczki czy kredytu. Nieprawdą jest również, że nazwisko raz umieszczone w bazie zostaje tam na zawsze. Po spłacie zobowiązań może zniknąć, ale po szczegóły odsyłam do „Pożyczania bez tajemnic”.
Można więc powiedzieć, że w poradniku znajdują się informacje dla każdego, nie tylko ze względu na to, że z pożyczką prędzej czy później zetknie się większość z nas, ale też za sprawą przystępnej formy i języka. Czy uproszenie finansowych zawiłości było trudne?
Zadaniem autorów poradnika było możliwie jak najprostsze przedstawienie zagadnień związanych z pożyczaniem, przy zachowaniu wysokiej jakości merytorycznej porad. To moim zdaniem rzeczywiście się udało, choć wiadomo, że w pewnych sytuacjach języka nie można lekceważyć. Musimy posługiwać się profesjonalną terminologią, ale dokładamy wszelkich starań, żeby była zrozumiała dla wszystkich. To ważne, bo zaciągając pożyczkę klient również spotka się z terminem RSSO czy oprocentowanie nominalne, więc powinien je rozumieć i swobodnie nimi operować. W przypadku umów, których przedmiotem są nasze pieniądze, umiejętność czytania ze zrozumieniem jest kluczowa.
I na koniec, gdzie dostępny jest poradnik „Pożyczanie bez tajemnic”?
Poradnik można ściągnąć przez aplikację na stronie Ferratum Bank na Facebooku, pod adresem https://www.facebook.com/FerratumBankPolska/app_654221158024099.
Publikacja jest całkowicie darmowa, a jedynym warunkiem pobrania jest udostępnienie adresu mailowego. Dodatkowo, co piątej osobie, która zdecyduje się go ściągnąć, przesyłamy firmowy kubek. Jak widać, zdobycie go wymaga minimalnego wysiłku, a korzyści z lektury są ogromne. Nie mam wątpliwości, że każda osoba traktująca poważnie swoje finanse znajdzie w nim cenne informacje.
Ferratum Bank jest częścią Grupy Ferratum – największej firmy w Europie, oferującej pożyczki za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu oraz pierwszej, która wprowadziła na Stary Kontynent mobilne mikropożyczki. Grupa działa w 20 krajach i obsługuje ponad 1,5 mln klientów na całym świecie, do dyspozycji których jest ponad 300 zespół specjalistów.