Jaki jest najczęściej powód zmiany pracy? Na pierwszym miejscu z pewnością znalazłoby się podwyższenie swoich zarobków. Oprócz tego, zwracamy uwagę na stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju, atmosferę w pracy i benefity. Niemniej jednak, chęć zwiększenia naszego wynagrodzenia bywa głównym motywatorem. Ale zanim ją dostaniemy – musimy pójść na rozmowę 🙂 Dowiedz się zatem, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy szukaniu pracy.
Poszukiwania nowej pracy są najczęściej trudne i frustrujące. Chyba że mamy już etat i jedynie chcemy go zmienić, wtedy zawsze mamy zabezpieczenie i jest nam łatwiej. O wiele gorzej sytuacja wygląda w momencie nieposiadania pracy w ogóle, a stres oraz wewnętrzna presja mogą tylko pogarszać sprawę.
Wiesz, że wielu Polaków, szczególnie tych zatrudnionych w biurach, poszukuje pracy w pracy? Tego typu zachowania występują coraz częściej, jednak wydają się niezbyt fair w stosunku do dotychczasowego pracodawcy, a nastawienie to nie rokuje dobrze na przyszłość (oczywiście przyszłość tak zachowującego się pracownika).
Skoro jednak jesteśmy przy poszukiwaniu wymarzonej pracy, abstrahując już od powodu zmiany czy miejsca, w którym jej szukamy, zastanówmy się nad błędami, które popełniamy podczas rekrutacji, bo pomimo licznych publikacji, artykułów, książek oraz stron tematycznych dotyczących poszukiwania pracy, nadal je popełniamy.
Jakie błędy popełniane przy szukaniu pracy popełniamy najczęściej?
Zbyt mała aktywność przy szukaniu
Z pewnością na stronach w sieci z ogłoszeniami pracy znajdziemy wiele ciekawych ofert np. na pracuj.pl, nie możemy się jednak ograniczać jedynie do tego typu aktywności. Jest to stanowczo za mało, a niektóre branże najzwyczajniej swoich ogłoszeń w tych miejscach nie udostępniają. Wszystko zależy od specyfiki naszej wymarzonej posady. Przede wszystkim internet dzisiaj nie ogranicza się tylko do serwisów ogłoszeniowych, wiele na tym polu zmieniły zawodowe portale społecznościowe, takie jak LinkedIn czy Goldenline. Dzisiejszy rynek wymaga od nas dużego zaangażowania oraz aktywności, dlatego nawet wysyłając dziennie 40 CV z serwisów ogłoszeniowych, niekoniecznie znajdziemy pracę. Próbujmy więc postarać się o kontakt osobisty z pracodawcą, odwiedzać targi pracy, nawiązywać różnego rodzaju kontakty, a nawet korzystać z bezpłatnych praktyk, czy angażować się na zasadzie wolontariatu.
Źle przygotowane CV oraz list motywacyjny
Napisałabym, że powód ten to pieśń stara jak świat, ale wolę opisać ten problem szerzej. Otóż, pomimo istnienia stron, na których znajdziemy informacje na temat tego, jak prawidłowo przygotować CV (profesjonalne CV stworzysz tutaj), wielu artykułów, publikacji, szkoleń i innych tego typu materiałów oraz miejsc, z których możemy się podszkolić w pisaniu dokumentów aplikacyjnych, nadal popełniamy w nich błędy. Jakie są najpopularniejsze?
- Nie trzeba być mistrzem w ortografii i interpunkcji języka polskiego, ale jeśli nie jesteśmy pewni czy dokumenty aplikacyjne są napisane poprawnie językowo to dajmy je komuś do sprawdzenia. Czasami nawet nie mając problemów z językiem, wszystkich swoich błędów nie zauważamy.
- Nieadekwatne informacje do stanowiska pracy to spory problem. Bo kogo obchodzi, że skończyliśmy liceum, jeśli później zdaliśmy studia magisterskie, albo po co informacja w aplikacji na stanowisko korporacyjne o tym, że kiedyś, przez pewien czas, pracowaliśmy na studiach w McDonaldzie czy jak miało się 17 lat, wyjechało się jako au pair. Informacje, które zawrzesz w swoim CV oraz Liście Motywacyjnym powinny być dostosowane do stanowiska, o które się starasz. Oczywiście nie pomijaj istotnych informacji (np. o znajomości języków).
- Ludziom wydaje się, że kłamstwa w dokumentach aplikacyjnych ujdą im na sucho, tylko że wiele informacji można zweryfikować bardzo szybko, np. sprawdzić nasze umiejętności językowe. Wystarczy, że rekruter rozpocznie z nami rozmowę w danym języku. Można też przecież zadzwonić do poprzedniego pracodawcy i szczegółowo wypytać o byłego pracownika. Poszczególne branże wbrew pozorom są małe i właściciele/managerowie poszczególnych firm najczęściej się znajdą.
- Kolejna sprawa to nieprofesjonalne zdjęcia. Jeśli nie posiadasz żadnego porządnego portretu, umieść w CV chociażby zdjęcie z legitymacji, ale nie pokazuj swoich fotografii z wakacji.
- Nie podawaj maila typu @buziaczek.pl, to jest najzwyczajniej w świecie niepoważne.
- Twórz dokumenty aplikacyjne w PDF-ach, w innym wypadku dokument na komputerze pracodawcy może po prostu zmienić swoją budowę i być nieczytelny.
Brak ustalonego celu w poszukiwaniu pracy
Szukając pracy powinno się mieć sprecyzowany cel, jeśli ktoś poszukuje jakiejkolwiek pracy, to nie przyjmą go nawet w sklepie odzieżowym. Najzwyczajniej w świecie do każdej pracy nie posiadamy predyspozycji, a także kwalifikacji. Wiadomo, że pracodawca wybierze kogoś, kto na danej pracy się zna i chce się w niej rozwijać, niż osobę w trudnej sytuacji finansowej, która z frustracji weźmie jakikolwiek wakat, co nie oznaczy, że będzie się w nim sprawdzać.
Koncentrujesz się tylko na sobie, a nie na pracodawcy
Bardzo częsty błąd, który skutecznie zapewnia wielu osobom tylko jedno spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Owszem, to czego chcemy jest bardzo istotne, ale nie pytajmy nachalnie o przyszłe zarobki, a spróbujmy się odpowiednio sprzedać. Powiedzmy rekruterowi o tym, co do firmy wniesiemy oraz co dzięki nam zyska pracodawca.
Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
Zdarza się tak, że osoby wybierające się na rozmowę kwalifikacyjną nawet nie wiedzą czym zajmuje się dana firma, a powinny być do niej odpowiednio przygotowane. Poznajmy więc dokładniej działalność firmy, poznajmy też siebie, spiszmy swoje najlepsze cechy oraz historię dotychczasowego zatrudnienia. Można również opowiedzieć o swoich success stories, czyli o tym, co nowego udało się nam wprowadzić na poprzednich stanowiskach. Nie muszą to być wielkie rzeczy, wystarczy, że dzięki naszemu systemowi pracy, czynności były wykonywane szybciej lub nie popełniliśmy przez kilka lat błędów w raportach.
Wymienione wyżej błędy popełniane przy szukaniu pracy to oczywiście nie wszystkie gafy, jakie można popełnić przy poszukiwaniu pracy. Najtrudniej zawsze mają osoby zaczynające swoją przygodę na rynku pracy, gdyż go nie znają, nie wiedzą, w jaki sposób odbywają się rozmowy kwalifikacyjne oraz jak się na nich zachowywać. Z czasem, kiedy to któraś z kolei nasza praca w życiu, przychodzi nam to łatwiej, a stres związany ze spotkania z rekruterem się niweluje, chociaż pytania przez niego zadawane mogą nadal czasami nas zadziwiać.