Dziś trochę korporacyjnie. Mam naprawdę fantastycznych ludzi w pracy. Spędzamy czas razem nie tylko w biurze, ale i w czasie wolnym. Śmiejemy się, żartujemy, wygłupiamy. No i bardzo lubimy.
Ale nie o tym 🙂 To sprawiło, że przyszedł mi pomysł na wpis o tym, jakie gafy popełniamy w pracy, a się do nich nie przyznajemy. Zobacz, ile w nich prawdy i czy też tak masz 🙂
Telefon do łazienki
Hahaha, oczywiście, nikt się nie przyzna, a przecież każdy z nas bierze telefon do łazienki. No bo niby co mamy tam robić przez te kilka minut? To w końcu urządzenie do rozrywki, uprzyjemni nasz czas, nadrobimy zaległości, wyślemy smsa do żony/męża, odpiszemy na maila, obejrzymy śmieszny filmik z kotem. A co. Ale trzeba go schować tak, by nikt nie zauważył, że go mamy!
Zużywanie całego tonera/papieru w drukarce
Każdemu się może zdarzyć, może być tak, że drukujesz tyyyyle stron, że nagle kończy się toner. Albo papier. O, dla Ciebie wystarczyło? Fantastycznie. Nie czujesz się w obowiązku, żeby uzupełnić braki. A przecież dołożenie papieru to moment. Toner to już bardziej skomplikowana sprawa, ale przecież możesz to zgłosić odpowiedniej osobie. Serio. A co jak ktoś zauważy, że odchodzisz od drukarki, która nie działa? Trochę obciach, nie?
Przyjmowanie uznania za nieswoją pracę
Baaardzo duży błąd, bo prędzej czy później wychodzi. Sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy Twój przełożony chwali Cię za coś, co tak naprawdę nie jest Twoją zasługą, a Ty nie przeczysz. Zyskujesz w jego oczach, ale w końcu stracisz w oczach współpracownika. Zastanów się, czy warto, bo jednak ktoś może Ci później podłożyć niezłą świnię. A wystarczyłoby powiedzieć od razu „Dzięki Szefie, ale to nie ja, to Krzysiek” – być może zyskałbyś wtedy więcej?
Plotki
Jasne jasne, niby faceci nie plotkują. To nie jest prawda! Plotkują tak samo, jak kobiety. I często nawet plotkują razem. Niby nikt tego nie robi. Ale jednak każdy wie, że dziewczyna z marketingu nie wyglądała dobrze wczoraj, tamtej się przytyło, a tamten będzie miał dziecko. Wszyscy plotkują, a nikt się do tego nie przyznaje. Ale dajmy sobie luzu. W zdecydowanej większości przypadków, takie plotki nie są szkodliwe.
Prywata w pracy
Tak, oczywiście wszyscy pracujemy bardzo pilnie przez bite 8 godzin. Ani razu nie przyjdzie nam na myśl, by wykonać osobisty telefon, sprawdzić prywatną skrzynkę czy zajrzeć na fejsa, a już tym bardziej nigdy nie wychodzimy np. do lekarza w godzinach pracy. Nigdy. No ale przejdźmy na tym do porządku dziennego. W końcu chyba w dzisiejszych czasach nikt nie będzie miał nic przeciwko temu telefonowi, jeśli nie będziemy przeginać. Tylko wiesz, całodzienne otwarcie fejsa w zakładce fajerfoksa też nie jest dobre.
Przychodzenie do pracy chorym
Ej, jesteś chory, pozarażasz! Nie, Stary, co Ty gadasz, nic mi nie jest, czuję się dobrze! Jak często się to słyszy? A później Ci kicha taki jeden z drugim, co w konsekwencji prowadzi do tego, że następnego dnia to Ty przychodzisz do pracy chory. I błędne koło. Przecież nic Ci nie jest, lekko się tylko przeziębiłeś i na pewno nikogo nie zarażasz. Sorry, ale to nie jest zbyt roztropne. Weź się ogarnij, idź do lekarza i weź zwolnienie. Za 3-4 dni wrócisz pełny sił.
Zabieranie pierdółek do domu
A to zszywki, kubki, kartki, czy inne drobiazgi. Albo co gorsza podbieranie całych opakowań kawy do domu. To jest służbowe, nie Twoje! Mam nadzieję, że nikt z nas tego nie robi, bo to zwykła kradzież. Myślisz, że to małe rzeczy i nikt się nie zorientuje? Że nikt na tym nie ucierpi, bo przecież firma ma pieniądze? Słabe myślenie.
Nieczyszczenie ekspresu
Nie wiem, jak jest w innych firmach, ale nasz ekspres do kawy czasem jednak krzyczy, że ma już dużo fusów. Nie chce wtedy robić kawy. Każe te fusy wyrzucić i już. Jest jednak na to metoda – wystarczy wziąć plastikową łyżeczkę i trochę te fusy spłaszczyć. Dzięki temu można zrobić sobie kawę i zrzucić odpowiedzialność czyszczenia go na kolejną osobę w kolejce. Gorzej, jeśli robi się to przy kimś, kto stoi za Tobą i dobrze wie, co za chwilę go czeka. Trochę chamskie, ale u nas standard.
Ciągłe siedzenie na komórce
Nie masz w pracy dostępu do świata? Ale masz smartfona. Możesz przecież całymi dniami siedzieć z nim w ręku i być na bieżąco z Facebookiem, mailem i innymi sms-ami. Tylko, że wiesz co? To widać. I naprawdę jeśli spędzasz 2-3 godziny dziennie zgarbiony i skulony, wpatrzony w ekran schowanej w kolanach komórki, to prędzej czy później ludzie się zorientują, że tylko udajesz, że pracujesz.
A co Ty robisz w pracy i nie chcesz, żeby inni zobaczyli? Przyznasz się? 🙂