Część z Was pewnie ma problem z pracoholizmem. Ja ostatnio też. W pracy daję z siebie wszystko, po czym przychodzę do domu, jem obiad i zabieram się za pracę nad swoim małym biznesem. Nagle okazuje się, że jest 22 i czas kłaść się spać, a ja nie zrobiłam nic dla relaksu. Taki ciąg może trwać długo, ale w pewnym momencie dorwie nas permanentne zmęczenie, które skutecznie i zarazem negatywnie odbije się na naszej efektywności. Poniżej zestawiam 8 rad, które sprawią, że skutecznie oddzielisz życie zawodowe od osobistego. I sama zacznę się do nich częściej stosować.

  1. Wyrób sobie dobre nawyki, które pozwolą Ci prowadzić gospodarstwo domowe efektywnie. Np. ustal sobie, żeby robić zakupy spożywcze raz w tygodniu. Wcześniej odpowiednio zaplanuj, co będziesz jadła w ciągu kolejnego tygodnia, a następnie zrób do tego zakupy. Dzięki temu później nic Cię nie zaskoczy. Albo, tak jak w każdym śląskim domu, ustal, że sobota jest dniem na sprzątanie mieszkania. To pozwoli Ci lepiej zorganizować tydzień.
  2. Naucz się mówić nie. Obecnie nie mam tego problemu, ale w poprzedniej agencji często przynosiłam pracę do domu, bo głupio mi było odmówić. I mimo tego, że w godzinach pracy, w biurze, pracowałam pilnie, to zdarzały się sytuacje, że trzeba coś dokończyć wieczorem. A nikt mi za to nie płacił 🙂 Z innej perspektywy – tworzę klientowi stronę i umawiamy się na “to, to i to”. A potem nagle okazuje się, że fajnie by było jeszcze w gratisie zrobić “to i tamto”. O tyle, o ile pierwsze dwie przysługi są jeszcze OK, to kolejne po prostu powinno się odpowiednio wyceniać lub zwyczajnie powiedzieć “nie”.
  3. Zorganizuj swój kalendarz i trzymaj się go. Nie pozwól, by praca przeszkadzała Ci w realizacji go. Np. od dwóch tygodni wiesz, że idziesz na koncert, a tu nagle wpada pilne zapytanie ofertowe. Zamiast odpisać, że oferta będzie za 4 godziny, napisz, że będzie do końca tygodnia. Tylko pamiętaj, żeby napisać, bo jak się nie odezwiesz i wyślesz tę ofertę później, to najprawdopodobniej zmarnujesz parę godzin, bo potencjalny klient wybierze kogoś innego.
  4. Stawiaj rodzinę i bliskich na pierwszym miejscu, gdy jesteś w domu. Zresztą zawsze ją tam stawiaj. Spędzaj z nią czas i nie pozwól, by telefon czy mail od klienta zaburzał ten czas.
  5. Pilnuj swojego snu. Masz mega pilny projekt do skończenia, więc siedzisz do 3 nad ranem? A nie sądzisz, że nie jesteś już o tej porze produktywna? Że to, co teraz zajmuje Ci 4 godziny, rano może zająć Ci 2? Lepiej wstań wcześniej.
  6. Wyjdź z pracy o odpowiedniej porze. Pamiętaj, że i tak spędzasz w niej naprawdę dużo czasu, zostaw go trochę najbliższym lub poświęć go sobie. Jeśli możesz, przyjdź do pracy wcześniej, żeby wcześniej wyjść, dzięki temu będziesz miała więcej czasu dla bliskich.
  7. Ustal godziny pracy w domu. Bez względu na to, czy wymaga tego Twoja etatowa praca, czy dodatkowa, ustal, w jakich godzinach będziesz pracować w domu i staraj się tego trzymać. Bo to może szybko wymknąć się spod kontroli i nagle okaże się, że jest 22, a Ty nadal pracujesz.
  8. Oddziel strefę pracy od strefy relaksu. Jeśli nie masz specjalnego pomieszczenia na biuro, to chociaż nie pracuj w łóżku czy na kanapie przed telewizorem. Bo trudno Ci będzie oddzielić pracę od życia osobistego. A przed snem, jeśli twój smartfon służy Ci jako budzik, koniecznie odłącz go od internetu, żeby maile czy smsy przychodzące w nocy Cię nie zbudziły.

A jakie Ty masz metody na skuteczną równowagę między życiem zawodowym i osobistym?