Różne badania pokazują nam, że powinniśmy spać od 7 do 9 godzin dziennie. A jeszcze inne badania pokazują, że bardzo wielu z nas śpi mniej niż 6. Wiadomo, u każdego z nas zegar biologiczny działa inaczej i zdecydowanie nie powinniśmy go ignorować, bo permanentne niewysypianie się jest złe dla naszego zdrowia (rośnie prawdopodobieństwo szybszego tycia, stresu, a także możliwości zapadnięcia na różne choroby) i dla naszej produktywności, a co za tym idzie, daje nam finalnie mniej pieniędzy.

Poniżej znajdziesz 8 rad, które pozwolą Ci na lepsze wysypianie się:

  1. Uprawiaj sport. Sport jest dobry na wszystko, pozwala też na bardziej efektywny sen. Bez względu na to, co robisz (siłownia, basen, bieganie) – rób to. Nieważne gdzie, kiedy i o której. Ważne by w miarę regularnie. Po tygodniu zobaczysz różnicę w tym, jak szybko zasypiasz. Możesz też męczyć się w inny sposób 🙂
  2. Staraj się kłaść spać regularnie. Organizm się przyzwyczaja. Dlatego powinniśmy chodzić spać mniej więcej o tej samej porze.Wiem, że to często naprawdę trudne do zrealizowania, ale jeśli będziesz chodzić spać raz o 21, potem o 23, a w czwartki o 1 w nocy, Twój organizm nie skuma, kiedy jest odpowiednia pora na sen.
  3. Uważaj na to, co jesz. Nie jedz zbyt późno i najlepiej na kolację pozwól sobie na coś lekkiego – tłusty kotlet z frytkami na pewno nie pozwoli Twojemu organizmowi zasnąć szybko. A do tego wszystko pójdzie w tkankę tłuszczową. Idealnie byłoby w ogóle pozbyć się kofeiny, ale jeśli nie możesz żyć bez kawy, nie pij jej później niż 5 godzin przed pójściem spać.
  4. Spróbuj naturalnych środków ułatwiających zasypianie, np. wypij szklankę ciepłego mleka przed snem, a może herbatkę z rumianku lub melisy? Dzięki temu się zrelaksujesz i zaśniesz spokojniej.
  5. Korzystaj z aplikacji zarządzających jakością snu. Można takie znaleźć zarówno na iPhone’a (Sleep Cycle), jak i na Androida (SleepBot). Dzięki takiemu śledzeniu, będziesz wiedziała, kiedy jest najlepsza pora na zaśnięcie, a kiedy najlepsza na obudzenie się. Ostatnio wielkim hitem jest opaska Jawbone Up, która ponoć jest między innymi doskonałym budzikiem (obudzi Cię wtedy, gdy Twój organizm będzie na to gotowy).
  6. Zapewnij sobie komfort w miejscu, w którym śpisz. Przypilnuj, by było ciemno (może użyj zasłon lub rolet?), cicho (nie za blisko głośnej lodówki, jeśli Twoja kuchnia jest niedaleko) i wygodnie (zadbaj o dobry materac, on naprawdę robi różnicę! Do tego postaraj się o zegary, które nie wydają nieznośnych dźwięków i przykręć odrobinę grzejnik (w nocy wystarczy Ci te 19-20 stopni).
  7. Postaraj się zamknąć ważne sprawy przed snem. Czasem to trudne do zrealizowania, ale jeśli na przykład do skończenia projektu brakuje Ci 20 minut, to lepiej je na niego poświęć tego samego dnia. Przekładanie dokończenia zadania na następny dzień sprawi, że nie będziesz mogła zasnąć, bo będziesz cały czas o tym myśleć. Pokłóciłaś się z drugą połówką? Pogódźcie się, zanim pójdziecie spać, to da Wam więcej spokoju.
  8. Nie śpij w ciągu dnia. Możesz w ten sposób zreorganizować swój organizm i później, wieczorem/w nocy nie będziesz mogła zasnąć. No chyba że takie drzemki to u Ciebie codzienność, wtedy będzie to też normalne dla organizmu.

A jakie Ty masz sposoby na efektywne wysypianie się?