Na co dzień jestem zwolenniczką racjonalnego oszczędzania. Ale to właśnie „racjonalność” w tym zdaniu oznacza, że wiem, że na niektóre rzeczy warto wydać więcej. Bo jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy dwukrotnie. Zatem zobacz, na jakie zakupy do domu warto wydać więcej pieniędzy.

Drzwi antywłamaniowe

Na pierwszy ogień to, co uchroni wszystko wewnątrz – porządne drzwi antywłamaniowe z najwyższej jakości zamkami. Przyznaj – czytając ten tekst od razu pomyślałeś, czy zamknąłeś drzwi? Pewnie tak, najczęściej tak jest. Takie drzwi to wydatek co najmniej dwa razy wyższy niż klasyczne drzwi bez ulepszeń, jednakże zdecydowanie wart poniesienia. Z dwóch powodów – pierwszy: potencjalny złodziej widząc porządne drzwi najprawdopodobniej zrezygnuje z włamania, drugi: jeśli już spróbuje, to nie da rady wejść do mieszkania.

A gdy chodzi o bezpieczeństwo nasze i zawartości naszego mieszkania, nie można oszczędzać.

Komputer

Jak długo używasz już swojego komputera? Ile to lat? Jak długo się włącza i jak często denerwuje Cię, że się przegrzewa, zawiesza, samoczynnie wyłącza? Jest już tak wiekowy, że powinien trafić do muzeum, a mimo to Ty nadal go używasz? Czas zaoszczędzić czas i zdrowie i kupić nowy, porządny komputer.

I proponuję nie kupować laptopa za 1000 zł, ponieważ za 2 lata znów będziesz musiał go wymienić. Najprawdopodobniej będzie na tyle słaby, że przestanie wytrzymywać bardziej angażujące programy, zacznie się przegrzewać i wrócisz do punktu wyjścia.

Decydując się na mocniejszy sprzęt dasz sobie kilka lat spokoju.

Klimatyzacja

Być może posiadanie klimatyzacji w Polsce brzmi ekstrawagancko, jednakże biorąc pod uwagę coraz cieplejsze lata, gdy temperatura nierzadko przekracza w domach po 40 stopni, zaczyna to nabierać sensu.

Każdy zna skutki zbyt wysokich temperatur – zmęczenie, lenistwo, złe samopoczucie, brak chęci do czegokolwiek – to niebezpiecznie nieefektywne! Zwłaszcza dla osób pracujących w domu. Dlatego uważam, że zakup klimatyzacji (koszt to 2-3 tys. zł) to naprawdę dobra inwestycja, która dzięki zwiększeniu efektywności, szybko się zwróci.

Lodówka z dużą zamrażarką

Sama lodówka to rzecz oczywista. Nie powinna być za duża, bo zużywa zbyt dużo energii, ani za mała, bo nie mieszczą się w niej wszystkie produkty. Ale zamrażarka, to zupełnie inna sprawa. Zamrażarka może nam przygotowane wcześniej jedzenie „zahibernować”. W przeciwieństwie do zbyt dużej lodówki – jedzenie w niej się nie zmarnuje.

A dzięki zamrażaniu, możemy mocno oszczędzić – zarówno na tym, że samo przygotowanie większej ilości jedzenia kosztuje mniej, jak i na tym, że oszczędzamy czas. No i na tym, że często, gdy w domu nic nie ma, po prostu zamawiamy. Mając zapasy w zamrażarce, nigdy nie będziemy mogli powiedzieć, że w domu nic nie ma.

Noże kuchenne

Przygotowanie potraw tanim nożem może trwać nawet dwa razy dłużej niż nożem ostrym, który nas nie spowalnia. Tani nóż to najczęściej (nie zdarzyło mi się inaczej) nóż, który błyskawicznie się tępi. A najgorsze w przygotowaniu potraw jest krojenie warzyw czy mięsa tępym narzędziem.

Zaoszczędź swój czas i nie wystawiaj swojej cierpliwości na próbę i kup porządny nóż kuchenny, który przyspieszy przygotowanie potraw i wystarczy na znacznie dłużej bez potrzeby ostrzenia.

Materac

Komfort snu jest niezwykle ważny w naszym życiu. To 1/3 (optymistyczne założenie) lub ¼ (realne) dnia, którą przeznaczamy na regenerację organizmu. To, jak efektywnie to zrobimy, zależy w dużej mierze od tego, na czym śpimy.

Oczywistym jest, że sen na wygodnym materacu będzie bardziej komfortowy i bardziej efektywny i nie zaserwuje nam porannego bólu kręgosłupa, niż sen na materacu źle dobranym (zbyt twardym, zbyt miękkim, ze złego tworzywa – powodów może być wiele). Nie wspominając już o spaniu na rozkładanej kanapie czy sofie. Tego typu meble powinny służyć wyłącznie naszym gościom na jedną lub dwie noce.

Dobre żelazko

Nie ma sensu ryzykować zniszczenia ubrań podczas prasowania tanim żelazkiem. Zwłaszcza, że najczęściej nasze ubrania są znacznie droższe niż samo żelazko. Kupowanie produktu za 50 zł może skutkować nie tylko zepsuciem samego siebie, ale właśnie również wszystkiego, co prasuje – ze względu na materiały użyte do wykonania, głównie mowa tu o powłoce.

Inna sprawa to to, że tanie żelazka najczęściej znacznie wolniej się nagrzewają, przez co często potrzeba dwa razy więcej czasu, by wyprasować jedną koszulę, niż byłoby to w przypadku użycia dobrej jakości sprzętu.

Porządny odkurzacz

Tani odkurzacz może nie tylko źle odkurzać, ale być również niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Nawet nie próbuj sobie wyobrażać, jak wyglądają te wszystkie roztocza pod mikroskopem. I to jest złe, gdy nie jesteś alergikiem. A co, gdy jesteś? Albo Twoje dziecko? Odkurzacz bez odpowiednich filtrów (HEPA, EPA) jest po prostu szkodliwy.

Te 8 powyższych produktów to pewnie dopiero wierzchołek góry lodowej. Pewnie każdy, indywidualnie, mógłby jeszcze wymienić wiele kolejnych, na których nie warto oszczędzać. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że oszczędzanie wcale nie oznacza wydawanie mniej na poszczególne zakupy.