Reklama otacza każdego człowieka, bez względu na miejsce zamieszkania. Stosowana w różnych formach, na przykład plakatu, komunikatu w radiu czy telewizji, banneru albo reklamy w Internecie, jest wszechobecna i zakorzeniona w kulturze do tego stopnia, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę o jej istnieniu. Mnogość różnego rodzaju reklam jest przytłaczająca a przeciętny odbiorca nie jest w stanie zapamiętać tylu bodźców. Dlatego tak ważne jest, aby reklama była wyjątkowa, zaskakująca, a przede wszystkim skuteczna. Dowiedz się z nami, jak to osiągnąć!

Jak powinna wyglądać skuteczna reklama?

Reklama produktu, wydarzenia czy usługi powinna być pieczołowicie przygotowana. Na powodzenie przekazania komunikatu wizualnego ma wiele czynników, począwszy od pomysłu, aż do udostepnienia gotowej reklamy w mediach. Wśród przesytu informacyjnego największą siłę przebicia ma obraz. Warto rozważyć zrobienie reklamy, która opiera się na przekazie wizualnym, w postaci grafiki, zdjęcia czy filmu. Badania naukowe dowodzą, że odbiorca woli poświęcić uwagę na obejrzenie materiału filmowego, niż przeczytanie długiego tekstu o średnim bądź wysokim poziomie trudności. Poniżej przedstawimy ci zasady tworzenia skutecznej reklamy.

Komunikacja obrazowa

Grafika, film albo dobrze zaprojektowana typografia może być kluczem do sukcesu w reklamie. Odpowiednio przygotowana treść, która zostanie podana odbiorcy w zwizualizowany sposób, skupi jego uwagę na dłużej. Wówczas osoba, która zapoznała się z reklamą, zapamięta dużo więcej szczegółów, związanych z produktem czy marką. W ten sposób w świadomości adresatów reklamy znajdują się najważniejsze dane o twoim biznesie. Obraz nieruchomy zawsze jest lepszy niż jego brak w reklamie, ale jeszcze lepiej działają krótkie spoty filmowe. Filmy nie zwiększają wysiłku intelektualnego odbiorców, przez to łatwiej zapamiętują podane treści. Tworząc filmy reklamowe, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Storytelling w reklamie

Storytelling to nic innego, jak opowiadanie historii. Zabieg ten można wykorzystać w każdej formie reklamy, zarówno w tekstach blogowych, jak i na plakacie czy w filmie. Kreatywna wizja stworzona wokół reklamowanego produktu bądź opisanie studium przypadku, który może przytrafić się osobą z twojej grupy docelowej, sprawią, że reklama będzie czymś więcej. Podkreśli to wiarygodność firmy i wzbudzi większe zaufanie. Potencjalni klienci poczują, że nie zostaną oszukani, kupując nieznany dotąd produkt. Dzięki storytellingowi można wzbudzać określone emocje u odbiorców poprzez komunikat reklamowy. W zależności od charakteru kampanii czy filozofii marki, reklama może wzruszać, śmieszyć czy nawet przywoływać wspomnienia. Odwoływanie się do uczuć powoduje, że firma staje się ludzka w oczach klientów.

Reklama dostosowana do grupy docelowej

Każde przedsięwzięcie, które chcesz zareklamować, powinno być dostosowane do potrzeb i oczekiwać grupy docelowej. Podstawowe informacje o potencjalnych klientach są podpowiedzią, w jaki sposób powinna powstawać reklama produktu. Innych słowa i obrazy wykorzystasz w reklamie przeznaczonej dla młodzieży, a innych dla seniorów. Każda z tych grup ma swoje zainteresowania, styl życia, język, który różni się od siebie. Przed wykonaniem reklamy, warto poddać szczegółowej analizie grupę docelową, do której komunikat ma trafić.

Dystrybucja reklamy ma znaczenie

Na skuteczność reklamy mają nie tylko czynniki wizualne, ale także miejsce, w których będzie widoczny komunikat. W zależności od tego na jaka formę reklamy się zdecydujesz, musisz wcześniej pomyśleć, gdzie ją umieścisz. Obecnie najwięcej możliwości daje Internet. W wielu kanałach umieścisz wszelkiego rodzaju reklamy, teksty, infografiki, banery reklamowe na marginesach stron internetowych, filmy na YouTube i wiele innych. Tradycyjna reklama również ma nieograniczone możliwości. Plakaty w miejscach publicznych, billboardy, materiały video na ekranach interaktywnych, czy samochody z danymi firmy. Widoczność tych sposobów jest bardzo duża przez całą dobę i wpływa na sukces marki.

Reklama zapadająca w pamięć

Bogactwo reklam i otaczających bodźców prowadzi do zaburzeń poznawczych. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby reklama zapadała w pamięć i wyróżniała się czymś szczególnym. Znaczenie w tym przypadku ma odpowiedni pomysł, który jest unikatowy oraz sposób wykonania reklamy. Ludzie nie zwrócą uwagi na coś przeciętnego i powtarzalnego. Zaskakujące rozwiązania graficzne, kolorystyczne oraz chwytliwe hasła reklamowe stanowią podstawę produkcji skutecznej reklamy.

 

Skuteczna reklama to taka, która generuje sprzedaż, a co za tym idzie, zysk dla firmy. Powyższe wskazówki powinny pozytywnie wpłynąć na tworzenie idealnej kampanii reklamowej, która przyciąga klientów.