Kiedy zaczynasz planować wakacje, podejmujesz szereg decyzji. Przede wszystkim: gdzie, kiedy i za ile. Może stajesz też przed dylematem – pojechać w egzotyczne miejsce wspierając się kredytem czy też bliżej, ale za to za zaoszczędzone pieniądze? A może pojechać w okresie, w którym mało kto na wakacje może sobie pozwolić. Bo jakby nie patrzeć, zadłużanie się na wakacje nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem – powoduje tylko szereg frustracji.
Większość z nas planuje swoje wakacje latem, kiedy pogoda w Polsce jest zazwyczaj ciepła i słoneczna, dzieci i młodzież mają wakacje, a wszelkiej maści pracownicy biorą liczne urlopy. Pomyślmy jednak czy naprawdę jest to warte zachodu, i może lepszą decyzją będzie wykorzystanie kilku dni urlopu na zagraniczne wakacje zimą. Poniżej znajdziesz kilka powodów, które za tym przemawiają.
Czerwiec, lipiec, sierpień i czasami jeszcze wrzesień to miesiące najchętniej wybierane przez Polaków na wykorzystanie urlopu. Kiedy temperatury zaczyna przekraczać 25 stopni Celsjusza, a coraz częściej nawet 30, nikt nie chce myśleć o pracy, woli wypoczywać nad morzem, ciesząc się nad nim bardziej przyjemną pogodą niż w mieście. Pamiętajmy jednak, że przyjemna pogoda, nie oznacza przyjemnie spędzonego czasu, bo nie tylko my wybieramy się w tym momencie w te miejsca, a całe rzesze turystów. Tłok, wysokie ceny na każdym kroku- to główne uroku wakacji latem. Oczywiście kto co woli, ale czasami lepiej jest się przemęczyć przy klimatyzacji w biurze i wybrać się na upragnione wakacje zimą. Góry mają swój urok, ale nie o nich będzie w tym tekście mowa, a raczej o bardziej zagranicznych celach podróży – przecież Zakopane zimą to, to samo co Mielno latem.
- Depresja zimowa
Krótkie dni, długie wieczory, mróz na zmianę z roztopami, a także atlantyckimi sztormami, zimno, mokro, wietrznie – Polska zima w pełni. Dlaczego, więc w tym czasie nie zrobić sobie paru dni urlopu i nie oderwać się od okropności, jakie serwuje Ci owa pora roku. Wyjeżdżając z Polski zimą do cieplejszych krajów nabierzesz rumieńców, radości, lepszego humoru oraz bardziej pozytywnej energii, co nieco oddali od Ciebie zimową depresję. No pomyśl, że mógłbyś teraz kąpać się w oceanie na Wyspach Kanaryjskich czy Zielonego Przylądka. Tak, teraz, w lutym 🙂
- Oderwanie się od rzeczywistości
Kiedy wyjeżdżasz do ciepłych krajów latem, często bywa tak, że nie zauważysz w pogodzie praktycznie żadnej różnicy. W sumie to jest ona bardzo podobna do tej w Polsce. Wyjeżdżając zimą zalecane są podróże w miejsca dalekie od naszego stałego pobytu. W ten sposób możesz oderwać się od zimowej rzeczywistości i poczuć się lepiej. Pamiętaj jednak, że urlop zimą powinien być nieco dłuższy, dlatego, że różnica temperatur powoduje potrzebę dłuższego czasu aklimatyzacji niż ma to miejsce latem. Zatem weekend to za mało! Zresztą, czy jest sens lecieć na trzy dni 5 godzin samolotem?
- Ceny
Ceny poza sezonem na wycieczki zagraniczne są niezwykle przyzwoite, planując podróż w styczniu, lutym możesz liczyć na naprawdę wysokie zniżki na wycieczki, nawet o połowę ceny, nie mówiąc już o barach, restauracjach, w których również zapłacisz mniej. I nie ma znaczenia, czy wybierasz się na zorganizowane wczasy z biurem podróży, czy organizujesz taki wypad na własną rękę.
- Brak tłumów
Wyjeżdżając zimą jesteś trochę odmieńcem, bo nie rzucasz się jak większość na planowanie urlopu latem. Kiedy nie robisz czegoś jak wszyscy, możesz liczyć na to, że na miejscu nie zastaniesz typowych tłumów. Owszem, z pewnością znajdą się również takie indywidualności jak Ty, ale nie będą to już plaże, tak zastawione parasolami i parawanami, że nie da się po nich przejść. Jeśli nie zamierzasz nazbyt leżeć na plaży, to tym bardziej powinieneś wybrać się na zimowe wakacje, różnego rodzaju atrakcje turystyczne są wtedy mniej oblegane, co powoduje, że ich zwiedzanie będzie dla Ciebie bardziej komfortowe.
- Przyjemniejsza pogoda
Jeśli nie przepadasz za upałami, to zima jest najlepszą okazją na wyjazd do ciepłych krajów jak np. w tym momencie mało popularny i niebezpieczny Egipt czy moje ukochane, wcześniej wspomniane Wyspy Kanaryjskie. Temperatura tam latem dochodzi do ekstremalnych wartości, zimą panuje za to przyjemne i komfortowe ciepło, w sam raz dla osoby, która uwielbia umiarkowane wartości. W połowie stycznia, w zeszłym roku, na Lanzarote, było 25 stopni. Idealna pogoda.
Wakacje zimą mogą być równie przyjemne co letnie wyjazdy. Zimą można oderwać się od codzienności oraz szarej, zimnej, polskiej pogody. Bardzo zachęcające są również ceny oraz brak tłumów w największych kurortach turystycznych.
A wracając do wątku, który poruszyłam na początku – na wakacje zdecydowanie lepiej jest zaoszczędzić, niż się zadłużyć! Trudne?
Oszczędzania, tak jak wszystkiego, możesz się nauczyć! Teraz jest do tego znakomita okazja. Dołącz do akcji WYZWANIE OSZCZĘDZANIE, baw się ćwicząc tę umiejętność przez 30 dni i daj się zaskoczyć efektom! Powodzenia 🙂
Zobacz też: wartopojechac.com