Cierpliwość jest kluczem do sukcesu, dlatego powinniśmy ją ćwiczyć od najmłodszych lat. Niestety, nie zawsze udaje nam się tę umiejętność przyswoić naprawdę dobrze. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju, na przykład pod presją. Cierpliwość to nie tylko beznerwowe oczekiwanie na zrealizowanie celu, marzenia, to także umiejętność, która pozwala nam spokojnie podchodzić do życia.  Dziś możesz sprawdzić, czy ją posiadasz – poniżej znajdziesz 10 zwrotów, których od cierpliwej osoby nie usłyszysz. Wypowiadasz je?

 1. Nienawidzę!
  … tego, Ciebie, siebie, swojego życia, swojej pracy, pani w warzywniaku, ludzi w autobusach. Generalnie wszystkiego. To nie ma znaczenia. Jeśli jesteś pełna/y frustracji i nienawiści, nie możesz jednocześnie być cierpliwa/y. Skoro wkurza Cię totalna błahostka i sprawia, że wypowiadasz takie słowa, musisz nad sobą popracować. Życie jest zbyt krótkie by nienawidzić kogokolwiek lub czegokolwiek. Relax!
 2. Chce to!
  Chcenie czy żądanie czegoś na już, na teraz, w tej chwili. Bez względu na cenę, po trupach. Cierpliwa osoba nie będzie odczuwać potrzeby, żeby mieć to w tej właśnie chwili. Jasne, będzie to chciała, ale będzie też wiedziała, że może na to poczekać, pomyśli – “znajdę sposób by to mieć”, a nie “będę to mieć za wszelką cenę”. Umiar przede wszystkim.
 3. To niesprawiedliwe!
  Spróbuj to zdanie odczytać tak, jakby wypowiadało je sześcioletnie dziecko. Brzmi znajomo, prawda? Ale Ty już dawno masz ten okres za sobą. Co jest niesprawiedliwe? To, że coś nie układa się po Twojej myśli? Że ktoś nie chce Ci wyświadczyć przysługi? To mocno subiektywne. To, co jest fair dla Ciebie, może nie być dla kogoś innego. Tyle, że w tym kontekście, to w ogóle nie o uczciwość chodzi… A o domaganie się niecierpliwie o to, by wszyscy zgodnie poszli Twoją drogą. A BTW, życie nie jest sprawiedliwe. Jeszcze o tym nie wiesz?
 4. Myślisz, że kim Ty jesteś?!
  To takie angielskie “Who do you think you are?!” brzmiące jak najbardziej wredny szef na świecie mówiący do swojego pracownika. Albo jak niezbyt dobry rodzic do swojego dziecka. Ludzie wypowiadający to zdanie najzwyczajniej w świecie czują się lepsi i ważniejsi od Ciebie. A to tego są tak niepewni siebie, że muszą to powiedzieć na głos, na wypadek, gdybyś sam/a się tego nie domyślił/a. Ale nie przyznają Ci się do tego, że tak myślą. Tak naprawdę chcą Ci pokazać swoje miejsce w szeregu. Super. A cierpliwa osoba, która usłyszy takie zdanie, będzie już w głębi duszy wiedziała, że wygrała tę kłótnię.
 5. Daj mi to!
  Żądanie za żądaniem. Bez względu na to, czy chodzi o rzecz czy o przyznanie racji. Ludzie nie lubią być do czegoś zmuszani w ten sposób. Cierpliwy człowiek to wie i wybierze inną formę “współpracy”, bo zdaje sobie sprawę, że w ten sposób nic nie ugra.
 6. Taak??  – na końcu zdania
  W kontekście wzmocnienia swojego zdania, tak, na wszelki wypadek, gdyby interlokutor nie usłyszał – “Ma to być gotowe za 10 minut, taak?”, “I potem pójdziemy do tego sklepu, taak?”, “posprzątasz w kuchni, taaak?” i tak dalej. Są ludzie, którzy są tak niepewni siebie, że nauczyli się dodawać końcówkę taaak, bo czują, że dopiero dzięki temu zostaną zrozumiani/usłyszani. A to kompletnie bez sensu. Bo tak na dobrą sprawę, brzmią śmiesznie.
 7. Zawsze to robisz!
  Tu są kluczowe dwa słowa – banał i przesada. A określenie “zawsze to robisz” łączą paradoksalnie oba. To zdanie często jest wypowiadane pod wpływem emocji (czyli nie przez cierpliwych) i z założenia są fałszywe. “Zawsze stajesz po jej stronie”, “zawsze robisz bałagan”, “zawsze opóźniasz projekt” itp. Ewentualnie wariant z “nigdy” – “nigdy po sobie nie sprzątasz”, “nigdy nie wychodzisz z inicjatywą” itp.
 8. Nie mam na to czasu
  Przede wszystkim, cierpliwy człowiek nigdy tak nie powie. Ale poza dosłownością tego zwrotu, jest jeszcze ukryty przekaz – “To poniżej moich kwalifikacji” czy “szkoda na to mojego czasu”, a to już ubliżanie osobie, która nas o coś poprosi. Osoba cierpliwa wie, że nawet takie przysługi/działania przyczynią się do osiągnięcia celu.
 9. Wynoś się
  To zdanie, którego nigdy nie powinno się używać. Jeśli chcesz, by ktoś opuścił Twoje towarzystwo, powiedz to grzeczniej. Wynoś się jeszcze wredne i niemiłe. Jasne, osoby cierpliwe też mają czasem dość, ale poproszą subtelniej, np. “czy możemy o tym porozmawiać następnym razem/kiedyś indziej?”
 10. Wszyscy się na mnie uwzięli
  Taaak, ten zwrot jest podobny do “to niesprawiedliwe!”, ale przystoi trochę starszemu dziecku, niż sześciolatkowi. Powiedzmy – gimnazjaliście. Przychodzi ze szkoły i mówi “pani się na mnie uwzięła”. Standard. Ale pamiętaj, że Ty już nie masz piętnastu lat. Użalanie się nad sobą nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Tego typu określenia są nic nie warte, a zmuszą naszych rozmówców do współczucia. To czysta manipulacja.

I co? Jesteś cierpliwy/a? 🙂 No to masz szansę na sukces!


Zobacz też: jaktoleczyc.pl